Dom Development na fali koniunktury

Sprzedaż mieszkań rośnie, ceny również, marże pozostają na wysokim poziomie.

Publikacja: 16.11.2023 10:42

Dom Development na fali koniunktury

Foto: materiały prasowe

W ciągu trzech kwartałów br. deweloperska grupa zaksięgowała 1,6 mld zł przychodów, o 2,5 proc. mniej rok do roku i 260 mln zł zysku netto – tyle samo, co rok wcześniej.

Duży potencjał przekazań mieszkań

Fundamentem działalności jest sprzedaż mieszkań nabywcom indywidualnym. W ciągu dziewięciu miesięcy br. grupa przekazała 2533 lokale, o 2,5 proc. mniej niż rok wcześniej, mimo to przychody wzrosły o 3,6 proc., do 1,52 mld zł. Marża brutto ze sprzedaży zmniejszyła się delikatnie z 32,8 do 32,2 proc., zysk brutto ze sprzedaży wzrósł o 2 proc., do 491 mln zł.

Na przychody składa się także sprzedaż usług (m.in. jak normalny kontrakt budowlany księgowana jest budowa osiedla w Warszawie dla nabywcy PRS) i towarów (m.in. sprzedaż gruntów). Przychody z tego pierwszego tytułu wyniosły 78 mln zł, o 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Sprzedaż gruntów była istotna rok temu, kiedy przyniosła 107,5 mln zł przychodów.

Uwzględniając całkowite przychody, marża brutto ze sprzedaży wyniosła 31,2 proc. Najlepszą średnią rentowność, nieco ponad 38 proc., zanotował rynek trójmiejski. W Warszawie było to 31,7 proc., we Wrocławiu 18,2 proc., a na najmłodszym krakowskim rynku 10,4 proc.

– Wypracowane wyniki finansowe są zgodne z założeniami zarządu i są odzwierciedleniem wysokiej efektywności działalności grupy. Zarówno w III kwartale, jak i narastająco, zanotowaliśmy wzrost rentowności na każdym poziomie rachunku wyników. Zakładamy, że końcówka tego roku również będzie udana. Spodziewamy się dużej liczby przekazywanych mieszkań w tym i kolejnych kwartałach, co pozytywnie przełoży się na poziom rozpoznawanych przychodów i zysków – skomentował w komunikacie wiceprezes spółki Leszek Stankiewicz. Na koniec września grupa miała 4945 lokali sprzedanych i nieprzekazanych, z czego 458 gotowych i 1423 z terminem zakończenia budowy do końca 2023 r.

18 grudnia spółka wypłaci dywidendę zaliczkową 5,5 zł na akcję. Dniem ustalenia prawa do wypłaty jest 12 grudnia.

Mieszania za gotówkę i na kredyt

W ciągu trzech kwartałów br. spółka sprzedała 2926 lokali, o 29 proc. więcej niż rok wcześniej, z czego 1081 w samym III kwartale. Na koniec września w ofercie było 2141 lokali. Korzystając ze wzmożonego popytu spółka sukcesywnie podnosi ceny, w III kwartale średnia wartość transakcji wyniosła 727 tys. zł, o 10 proc. więcej niż rok wcześniej.

– Grupa Dom Development korzysta z ożywienia na rynku mieszkaniowym, osiągając satysfakcjonujące wyniki sprzedaży. W III kwartale nasza sprzedaż wyraźnie przekroczyła 1 tys. lokali powracając do poziomów notowanych ostatnio w rekordowym 2021 r. – skomentował w komunikacie prezes firmy Jarosław Szanajca. - Spodziewamy się utrzymania silnego popytu na mieszkania w najbliższej przyszłości. W ostatnich miesiącach został on wzmocniony poprzez uruchomienie programu „Bezpieczny kredyt” oraz obniżki stóp procentowych. Dlatego sukcesywnie uzupełniamy naszą ofertę, której podstawą są mieszkania o podwyższonym standardzie. Inwestycje w tego typu nieruchomości postrzegane są jako ochrona kapitału w warunkach wciąż wysokiej inflacji i ujemnego realnego oprocentowania lokat. Choć w III kwartale ponownie wzrósł odsetek mieszkań finansowanych kredytem, w naszym przypadku wciąż ponad połowę sprzedaży stanowią transakcje gotówkowe, co jest potwierdzeniem utrzymującego się wysokiego poziomu zakupów o charakterze inwestycyjnym – dodał. W III kwartale transakcje gotówkowe odpowiadały za 51 proc. sprzedaży wobec 54 proc. w III kwartale i 60 proc. w I kwartale.

W ciągu trzech kwartałów br. deweloperska grupa zaksięgowała 1,6 mld zł przychodów, o 2,5 proc. mniej rok do roku i 260 mln zł zysku netto – tyle samo, co rok wcześniej.

Duży potencjał przekazań mieszkań

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Atal znów w Ursusie. Mieszkania z rezerwacją „Na start”
Nieruchomości
Co ze schronami na osiedlach
Nieruchomości
Chcemy równolegle prowadzić cztery projekty dla seniorów
Nieruchomości
Jak duże mieszkania kupujemy
Nieruchomości
Podziałem nie da się obejść rygorów