Rekord w magazynach. Ale idzie ochłodzenie

W I połowie roku deweloperzy oddali w Polsce 2,6 mln mkw. powierzchni przemysłowo-magazynowej. To rekord – wynika z analiz firmy doradczej Savills. Jednocześnie odnotowano wyhamowanie tempa rozpoczynania nowych inwestycji.

Publikacja: 29.09.2023 16:37

Rekord w magazynach. Ale idzie ochłodzenie

Foto: Mat.prasowe

Według firmy doradczej Savills w ciągu ostatnich pięciu lat sektor magazynowy podwoił swoją skalę, plasując Polskę wśród najdynamiczniej rozwijających się rynków logistycznych Europy.

Strefa warszawska

- W I połowie 2023 r. roku deweloperzy oddali w Polsce 2,6 mln mkw. powierzchni przemysłowo-magazynowej. Nigdy wcześniej w ciągu sześciu miesięcy nie oddano w Polsce tak dużo magazynów. Liderem nowej podaży po pierwszej połowie 2023 r. jest strefa warszawska (I i II), gdzie deweloperzy dostarczyli 499,1 tys. mkw. nowej powierzchni. Na kolejnych miejscach podium są regiony Górnego Śląska (414,3 tys. mkw.), Polski Zachodniej (338,5 tys. mkw.) i Wrocławia (316,9 tys. mkw.) – wskazują analitycy firmy Savills. - Całkowita nowoczesna powierzchnia przemysłowo-magazynowa w Polsce przekroczyła pod koniec czerwca 30,6 mln mkw. Wśród największych ukończonych obiektów są Panattoni BTS Zalando Bydgoszcz (146 tys. mkw.), CTPark Iłowa (131,2 tys. mkw.) oraz Panattoni Park Wrocław Logistics South Hub (125 tys. mkw.).

Spadek aktywności

Savills zaznacza, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy aktywność deweloperów zmalała. Pod koniec I półrocza powstawało ok. 2,13 mln mkw. powierzchni magazynowej, co oznacza spadek o 51 proc. w skali roku. Najwięcej inwestycji odnotowano w Warszawie, Polsce centralnej i Wrocławiu.

- W obliczu wciąż niesprzyjających uwarunkowań gospodarczych spodziewamy się, że druga połowa 2023 r. będzie się charakteryzować ograniczoną nową podażą – mówi Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, ekspertka firmy Savills. - Wierzymy jednak, że trudności są przejściowe, a rynek najmu nadal będzie korzystał z trendów, które kształtowały sektor przez ostatnią dekadę. Czynniki napędzające jego rozwój pozostają niezmienne dla  dla Polski, która odpowiada za 10 proc. europejskiego popytu na rynku logistycznym – mówi.

Mniejszy popyt

Zgodnie z analizami Savillsa w kolejnych miesiącach spadek nowej podaży w szczególności odczuje sektor inwestycji realizowanych na zasadach spekulacyjnych. Według szacunków całkowita podaż pod koniec 2023 r. wyniesie ok. 3,5 mln mkw.

- Po okresie dużego popytu w poprzednich latach ostatnie miesiące 2022 r. i pierwsza połowa 2023 r. przyniosły spadek zainteresowania powierzchniami przemysłowymi i logistycznymi – podaje Savills. - W porównaniu z I półroczem 2022 r. wynajęto 2,25 mln mkw. powierzchni magazynowej, co oznacza spadek o 39 proc. Dwa ostatnie lata były okresem rekordowej aktywności najemców, z najmami przekraczającymi poziomy sprzed pandemii o 30-40 proc. Trend ten widoczny jest na wszystkich rynkach europejskich. Po wysokich wzrostach widoczny jest powrót do poziomów z lat 2018-2019, sprzed pandemii.

Klimat i ESG

-Przewidujemy, że utrzymujący się w 2023 r. wskaźnik pustostanów na poziomie 6,5 proc. spowoduje dalsze spowolnienie wzrostu czynszów w większości regionów – mówi Katarzyna Pyś-Fabiańczyk z Savills. - Spodziewamy się za to nieznacznego wzrostu stawek w najlepszych lokalizacjach. Całkowite koszty najmu, obejmujące koszty mediów i opłaty eksploatacyjne, znacząco wzrosły z powodu inflacji, zmuszając najemców do priorytetowego traktowania efektywności operacyjnej w obszarze logistyki. Ograniczona dostępność gruntów skłoniła z kolei deweloperów do inwestowania na rynkach wschodzących oraz do przebudowy starszych obiektów o dużym potencjale lokalizacyjnym. Wobec wysokiej inflacji, wzrostu cen energii i wymogów klimatycznych, priorytetem na nadchodzące lata dla rynku magazynowego staje się zrównoważony rozwój i zielona energia, co dodatkowo umocni, już teraz bardzo silny, trend ESG.

Według firmy doradczej Savills w ciągu ostatnich pięciu lat sektor magazynowy podwoił swoją skalę, plasując Polskę wśród najdynamiczniej rozwijających się rynków logistycznych Europy.

Strefa warszawska

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nieruchomości
Więcej miejsca w magazynach
Nieruchomości
Droższe finansowanie, mniej inwestycji
Nieruchomości
Prawie 5,5 tys. mkw. magazynów pod Poznaniem wzięte
Nieruchomości
W halach nie gorąco, ale ciągle ciepło
Nieruchomości
Inwestorzy chcą być w Polsce. Liderem: biura
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?