Mniej chętnych na biura GTC

Zmiana modelu pracy utrudnia życie właścicielom biurowców. Grupa GTC szuka dywersyfikacji.

Publikacja: 24.08.2023 12:46

Mniej chętnych na biura GTC

Foto: materiały prasowe

Notowany w Warszawie właściciel i deweloper nieruchomości komercyjnych zlokalizowanych w naszym regionie Europy, w I połowie br. zanotował lekki wzrost przychodów i zysków z najmu, ale poniósł stratę netto z powodu przeszacowania wartości portfela budynków.

W galeriach lepiej, w biurach nie

Grupa GTC zwiększyła przychody z najmu o prawie 6 proc., do 90 mln euro. Zysk brutto wzrósł o niecałe 2 proc., do 63 mln euro. Księgowa strata z wyceny portfela nieruchomości wyniosła 51 mln euro wobec 16 mln euro na plusie rok wcześniej. W efekcie strata netto wyniosła 12 mln euro wobec 41 mln euro zysku.

Wskaźnik FFO (wynik operacyjny po opodatkowaniu i skorygowaniu o transakcje bezgotówkowe i czynniki jednorazowe) wzrósł o 3 proc., do 35 mln euro.

Na koniec czerwca portfel biurowy liczył 539 tys. mkw., o 3,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Portfel biurowy rotuje – GTC sprzedaje, kupuje, a także stawia budynki. Poziom wynajęcia wynosił 84 proc. wobec 92-95 proc. przed pandemią. W komentarzu czytamy, że zaobserwowano spadek średniego poziomu najmu w budynkach biurowych w Polsce (79 proc.). „Wprowadzone regulacje prawne dotyczące pracy zdalnej oraz praktyka pracy hybrydowej i pracy w domu prowadzą do znacznego spadku obłożenia budynków biurowych, zwłaszcza w miastach regionalnych w Polsce - w tym w Katowicach, Poznaniu i Łodzi - co skutkuje niższymi przychodami z najmu generowanymi przez te budynki” – przyznał zarząd w komentarzu do sprawozdania. Polska część portfela biurowego to 16 budynków o powierzchni 196 tys. mkw. W 13 budynkach na Węgrzech, o powierzchni 203 tys. mkw., poziom wynajęcia to 88 proc.

Portfel handlowy liczył 204 tys. mkw., tyle samo, co rok wcześniej, wycena księgowa wynosiła 708 mln euro. Poziom wynajęcia był stabilny i sięgał 95 proc. W galeriach widoczna jest dalsza poprawa liczby odwiedzających (footfall), a obroty najemców przekroczyły poziom sprzed pandemii.

Na koniec czerwca dług netto wynosił 1,11 mld euro, nieco więcej rok do roku. Wskaźnik LTV wzrósł z 44,5 do 46,8 proc. Na koniec I półrocza 93 proc. kredytów grupy było opartych na stałej stopie procentowej lub zabezpieczonych przed wahaniami stóp.

Parki technologiczne, luksus i PRS

- Wzrost przychodów z wynajmu i FFO napędzany indeksacją czynszów został ograniczony przez zawyżone koszty usług ograniczających marżę brutto. Przy zmniejszonym popycie na powierzchnie biurowe na naszych głównych rynkach, w połączeniu ze wzrostem stóp kapitalizacji wywierającym presję na wartości nieruchomości, będziemy nadal poszukiwać możliwości inwestycyjnych w całej Europie, aby jeszcze bardziej zdywersyfikować naszą działalność. W ten sposób możemy wykorzystać nasze silne fundamenty, aby zapewnić zrównoważone i stabilne zwroty – mówi cytowany w komunikacie prezes GTC Zoltán Fekete.

Firma zaangażowała się już w budowę parku technologicznego w Irlandii, negocjuje też przejęcie Ultimy – szwajcarskiego dewelopera, właściciela i operatora luksusowych rezydencji w kurortach narciarskich i nadmorskich w Szwajcarii, Francji i Grecji. GTC analizuje też możliwości wejścia na rynek PRS w Polsce, czy inwestycje w OZE w Polsce i na Węgrzech.

Notowany w Warszawie właściciel i deweloper nieruchomości komercyjnych zlokalizowanych w naszym regionie Europy, w I połowie br. zanotował lekki wzrost przychodów i zysków z najmu, ale poniósł stratę netto z powodu przeszacowania wartości portfela budynków.

W galeriach lepiej, w biurach nie

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
GTC chce wejść w luksusowy najem
Nieruchomości
GTC planuje skup akcji za nawet 630 mln zł
Nieruchomości
Barbara Sikora zadba o finanse w zarządzie GTC
Nieruchomości
Biura szukają równowagi
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Nieruchomości
Biura. Na fali renegocjacje umów
ABC Firmy
Biuro optymalne: cyfrowe i elastyczne