- Rynek handlowy ma za sobą dobre otwarcie roku. W pierwszych trzech miesiącach przybyło 107,4 tys. mkw. powierzchni zakupowej w 12 obiektach. Są to głównie parki handlowe o powierzchni do 10 tys. mkw., choć nie zabrakło większych obiektów, takich jak zmodernizowane galerie Fort Wola i Promenada w Warszawie - wynika z najnowszego raportu CBRE.

Autorzy raportu podają, że wśród najemców obiektów handlowych najszybciej przybywa dyskontów niespożywczych. - Rozwijają się także obiekty wielofunkcyjne, tworzące miejsca spotkań, w których zakupy są jedną z możliwości. W budowie jest 362,3 tys. mkw. powierzchni handlowej, która zasili głównie mniejsze miejscowości – wskazują.

– Ceny rosną, co powoduje, że sprzedaż detaliczna według GUS w pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. spadła o 1,9 proc. w porównaniu rocznym. Mimo to rynek handlowy w kraju nie przestaje się rozwijać – mówi cytowana w komunikacie Magdalena Frątczak, szefowa sektora handlowego w CBRE. - Uwaga deweloperów wciąż koncentruje się na parkach handlowych w mniejszych miastach, na które w pierwszym kwartale przypadło dwie trzecie całej nowej powierzchni. Jednocześnie rozwija się segment obiektów wielofunkcyjnych, w których zakupy pełnią rolę uzupełniającą, wpisujących się w koncepcję 15-minutowego miasta. Trendem jest łączenie historycznej, zrewitalizowanej przestrzeni z nową tkanką miejską, czego przykładem jest odnowienie Ogrodów Ulricha w pobliżu Wola Parku w Warszawie. Zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju budynki handlowe są coraz częściej dopasowane do życia lokalnej społeczności. Odbywają się tam np. akcje na rzecz osób potrzebujących i środowiska.

Od początku roku w Polsce pojawiły się dwie nowe marki - ukraiński Master Burger i brytyjski Lush. - Zmiana nawyków konsumentów sprawiła, że widać rosnące zainteresowanie ulicami handlowymi. Rośnie liczba najemców, którzy otwierają na nich swoje sklepy – podaje CBRE. - W konsekwencji maleje wskaźnik pustostanów, a czynsze wróciły do poziomów sprzed pandemii. W najlepszych centrach handlowych w Warszawie za metr kwadratowy trzeba zapłacić ok. 100-130 euro miesięcznie, a w innych największych miastach w Polsce ok. 40-60 euro za mkw. za miesiąc. Z kolei w parkach handlowych czynsze sięgają 9-12 euro za mkw. za miesiąc.