Notowany w Johannesburgu i Amsterdamie właściciel nieruchomości w naszym regionie Europy pozyskał 200 mln euro zielonego finansowania od Erste Group Bank i Raiffeisen Bank. Wpływy zostaną przeznaczone na spłatę zadłużenia zaciągniętego na zakup centrów handlowych Forum Gdańsk i Copernicus pod koniec 2022 r. (nieruchomości kosztowały 380 mln euro). Dzięki zielonej pożyczce wartość dostępnej linii kredytowej wróciła do 620 mln euro.

- Warunki rynkowe w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy były wymagające, a z drugiej strony pozwoliły umocnić nasze strategiczne partnerstwa. 200 mln euro zielonego finansowania poprawiło naszą płynność i potwierdziło, że jesteśmy inwestorem zrównoważonym i długoterminowym – skomentowała Eliza Predoiu, członkini zarządu ds. finansowych w NEPI.

Ponadto spółka wypłaciła akcjonariuszom 143 mln euro dywidendy, jednak nie w gotówce a akcjach nowej emisji. Największymi udziałowcami są REIT Fortress Real Estate Investments i południowoafrykański rządowy fundusz Public Investment Corporation.

– Taka forma wypłaty dywidendy dowodzi, że nasi inwestorzy wspierają naszą strategię i wierzą w naszą przyszłość. Dywidenda w akcjach oraz zielony kredyt oznaczają, że mamy zdywersyfikowane i dobrze zbalansowane finansowanie. Jednocześnie utrzymujemy nisko wskaźnik zadłużenia, co jest istotne w pełnych wyzwań czasach. Mamy zasoby, by finansować rozwój i plany inwestycyjne – podkreślił Rüdiger Dany, prezes NEPI.

NEPI ma w portfelu 59 nieruchomości o wartości 6,6 mld euro w dziewięciu krajach, głównie Rumunii i Polsce.