Kamil Wrotniak, właściciel firmy deweloperskiej hołm, która oprócz budowania domów zajmuje się wykańczaniem wnętrz pod klucz na rynku pierwotnym. Absolwent Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

Pracuję w nieruchomościach, bo…

Od początku zajmowałem się handlem, a swoje pierwsze kroki stawiałem na targowisku miejskim we Wrocławiu, jeszcze w czasie studiów. Do wejścia w branżę nieruchomości zainspirował mnie mój współlokator, który pracował jako agent pośrednictwa. W 2014 roku postanowiłem sprawdzić, czy ja też dam sobie radę ze sprzedażą drogich produktów. Zostałem po dziś dzień i wciąż uczę się czegoś nowego.

Polski rynek nieruchomości to jednym słowem

Czwartoligowa drużyna. Potentaci grają na innym poziomie, ale my mozolnie staramy się piąć w górę tabeli i awansować coraz wyżej w światowych rankingach.

Mój ulubiony budynek...

Wrocławski Sky Tower. Z okna swojej stancji obserwowałem cały proces jego budowy. Obecnie zachwyca mnie również galeria handlowa Forum w Gdańsku. Niesamowita architektura.

Hitem na rynku nieruchomości będzie...

Deweloperzy coraz częściej będą oferowali mieszkania i domy już wykończone, gotowe do wprowadzenia od razu po zakupie, tak jak jest w Hiszpanii czy w USA. Dziś nabywca surowego domu potrzebuje jeszcze kilku miesięcy na doprowadzenie wnętrza do stanu „pod klucz”, często ma problem ze znalezieniem solidnej ekipy, obawia się o trudny do oszacowania budżet.

Najważniejsza rzecz do poprawki na rynku to…

Wizerunek deweloperów, flipperów, pośredników i firm budowlanych. Obecnie sporo zawdzięczamy social mediom, dzięki którym możemy być bliżej naszych klientów i pokazać im naszą pracę od środka, ale do zrobienia w tej kwestii jest jeszcze bardzo, bardzo dużo. Nieruchomości to temat bardzo medialny, stąd nieuczciwe działania jednej czarnej owcy bardzo szybko odbijają się na pozostałych uczestnikach branży.

Gdybym nie pracował w branży nieruchomości, byłbym…

Sprzedawcą w dowolnej dziedzinie, bo uwielbiam budowanie relacji z klientami. Do tej pory sam prezentuję wszystkie swoje nieruchomości i jest to ten element pracy, którego nie potrafię oddać komuś innemu.

Najlepsza rada, jaką otrzymałem...

Głupi planuje na miesiąc do przodu, mądry na dekadę.

W wolnej chwili najchętniej…

Spaceruję po lesie z moimi dwiema bokserkami.

Najlepsze miejsce do życia to…

Floryda. Za kilka lat na pewno tam zamieszkam.

—oprac. Aneta Gawrońska