- Aktywność najemców w pierwszych trzech kwartałach jest o nawet 50 proc. większa niż w dwóch poprzednich latach – mówią analitycy CBRE. – Mimo że tylko w trzecim kwartale na rynek dostarczono niemal 100 tys. mkw. nowej przestrzeni do pracy, poziom pustostanów wynosi 12 proc., a w centrum miasta jest jeszcze niższy. Rosnące zainteresowanie biurami w stolicy w połączeniu z małą ilością powierzchni w budowie ograniczy dostępność miejsc do pracy dla nowych najemców i może wpłynąć na wzrost czynszów – prognozują.

CBRE podaje, że od początku roku na warszawski rynek dostarczono dziesięć obiektów – to ponad 223,1 tys. mkw. powierzchni biurowej. - Największym zainteresowaniem najemców cieszyło się centrum Warszawy, szczególnie Centralny Obszar Biznesu, a także Mokotów. To w tych częściach stolicy w III kwartale tego roku do użytku oddano 99,1 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej w obiektach Varso Tower, P180 oraz Poleczki 32 – wskazuje CBRE.

Na koniec września tego roku zasoby biur w stolicy przekroczyły 6,3 mln mkw.

Analitycy podkreślają, że najemcy odblokowują decyzje dotyczące przeprowadzek do nowoczesnych biur. – Oczekiwania dotyczące miejsca pracy zmieniły się w czasie pandemii. Wzrosło znaczenie dobrej lokalizacji i powierzchni do komfortowej pracy wspólnej. To powoduje presję na wzrost czynszów, szczególnie w najbardziej nowoczesnych biurowcach – mówi Katarzyna Gajewska, dyrektor w dziale doradztwa badań rynku w CBRE.

W pierwszych trzech kwartałach roku wynajęto w stolicy 608 tys. mkw. biur. 128,7 tys. m kw. przypadło na trzeci kwartał. - Od lipca do końca września największy udział w transakcjach najmu miały nowe umowy. Objęły 48 proc. transakcji. Renegocjacje to 45 proc., a ekspansje 5 proc. – wskazują eksperci CBRE.