Łukasz Mazurczak w polskim oddziale MVGM, firmy zarządzającej nieruchomościami komercyjnymi, pracuje od końca 2019 r. Wcześniej związany był z JLL, Cushman & Wakefield. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

W nieruchomościach pracuję, bo...

Podoba mi się interdyscyplinarność, która, podobnie jak w sporcie, zapewnia wiele ciekawych wyzwań. Obsługa nieruchomości to też bardzo „ludzki” biznes – zaczynając od mieszkańców, poprzez klientów centrów handlowych i agencje nieruchomości, a kończąc na pozostałych doradcach, najemcach, ich biznesie, komforcie i bezpieczeństwie. To czyni tę pracę i całą branżę mocno interesującą, a zarazem w ogromnym stopniu wpływającą na życie ludzi, ich otoczenie oraz dobrostan.

Polski rynek nieruchomości to jednym słowem...

Rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój. Różnie rozkładają się trendy i akcenty w poszczególnych okresach, ale jedno jest pewne – polski rynek nieruchomości rośnie i ciągle ewoluuje, co niesie za sobą wiele interesujących wyzwań. Od boomu pierwszych centrów handlowych, poprzez dynamiczny rozwój biurowców, aż po dobrą passę nieruchomości magazynowych czy niegasnący rynek mieszkań na sprzedaż i wynajem. Na tej liście znajdują się również hotele czy powstające domy opieki senioralnej. Motyw przewodni tej opowieści opiera się na różnorodności, elastyczności i zmianie.

Najważniejsza rzecz do poprawienia na rynku...

Myślenie długofalowe i tworzenie projektów wielofunkcyjnych, których sukces komercyjny będzie wynikał ze scalenia z tkanką miasta. Zielone budownictwo, branie odpowiedzialności za nieruchomości w kontekście zanieczyszczenia środowiska. Budownictwo, które będzie przemyślane, tworzone z poszanowaniem natury i jej zasobów, to moim zdaniem bardzo ważny etap w rozwoju rynku. Unikniemy w ten sposób drugiego „mordoru” i braku zrównoważonych działań w tym zakresie. Brak ustawy o REIT-ach nie pomaga…

Hitem na rynku będzie...

Zdecydowanie obieramy kurs na wielofunkcyjność. Nieruchomości i nowe projekty będą zmieniać się zgodnie z koncepcją miast 15-minutowych, która zakłada, że wszystkie niezbędne usługi powinniśmy mieć w bliskiej odległości od miejsca zamieszkania. Coraz popularniejsze projekty mixed-use sprawiają więc, że w jednym miejscu, a często nawet w obrębie jednej inwestycji, będziemy mogli mieszkać, pracować, robić zakupy i korzystać z oferty restauracyjno-rozrywkowej.

Gdybym nie pracował w branży, byłbym...

Szczerze mówiąc, to nigdy o tym na poważnie nie myślałem. Już od czasu studiów w moim życiu obecne były nieruchomości – najpierw mieszkaniowe, a później komercyjne. Zawsze mnie interesował ten rynek, z czasem coraz mocniej i tak już zostało. W trakcie studiów pracowałem dorywczo w ratownictwie medycznym, nie skłoniło mnie to jednak do zmiany drogi.

Mój ulubiony budynek to...

Z biurowców moim ulubionym jest Warsaw Towers – pięknie starzeje się i modernizuje. To właśnie jest zrównoważone budownictwo. Z najnowszych inwestycji mogę wymienić Browary Warszawskie i Fabrykę Norblina, czyli klimatyczne miejsca, nawiązujące do historii, ciekawe architektonicznie i wielofunkcyjne.

Najlepsza rada, jaką dostałem...

Nie rób rzeczy wbrew sobie. Podążanie za intuicją i własnymi przekonaniami daje najlepsze rezultaty.

W wolnej chwili...

Bardzo lubię sport – rower w górach, narty, żeglarstwo czy nawet skutery wodne. Wolny czas przeznaczam na podróże i spotkania w gronie znajomych. Zdecydowanie wolę aktywny wypoczynek, ogólnie trudno jest mi usiedzieć w miejscu.

—oprac. Adam Roguski