Najem mieszkań coraz droższy i bardziej rentowny

Czynsze za wynajmowane lokale wzrosły w ciągu roku średnio o 26 proc. – podają Expander i Rentier.io w najnowszym raporcie.

Publikacja: 29.07.2022 12:25

Najem mieszkań coraz droższy i bardziej rentowny

Foto: Fotorzepa/J.Dudek

Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w czerwcu stawki najmu mieszkań były wyższe niż w maju średnio o 3 proc. W ciągu roku czynsze wzrosły o 26 proc.

Rekord w Białymstoku

- Niewielkim pocieszeniem może być znaczne zwiększenie liczby ogłoszeń najmu – z 18 tys. do 23 tys. To przede wszystkim efekt zwalniania lokali przez studentów. Tak będzie zapewne do września, kiedy studenci zaczną szukać mieszkań na kolejny rok akademicki. Od października ofert znów będzie mniej, a stawki zapewne ponownie zaczną szybko rosnąć - przewidują eksperci Expandera i Rentier.io. Zaznaczają, że oferta w czerwcu była zdecydowanie mniejsza niż przed rokiem, kiedy to prezentowano 33 tys. ogłoszeń.

Autorzy raportu podkreślają, że choć stawki najmu nadal rosną, to miesięcznie wzrosty w czerwcu były niższe niż w kwietniu, kiedy to czynsze poszły w górę o 7 proc. – Są jednak miasta, gdzie te podwyżki są duże – zaznaczają analitycy. - W czerwcu rekordzistą był Białystok, gdzie w ciągu miesiąca czynsze za wynajmowane lokale wzrosły o 12 proc., średnio do 43 zł za mkw. (bez opłat licznikowych i administracyjnych).

Eksperci zwracaj a też uwagę na Lublin, gdzie przeciętne czynsze od maja do czerwca wzrosły o 9 proc., do 48 zł za mkw. i Toruń (7,5 proc., średnio 38 zł za mkw.).

- Niewielkie spadki odnotowaliśmy w Częstochowie (-2 proc. miesiąc do miesiąca, średnio 35 zł za mkw.), Rzeszowie (-0,9 proc.. 40 zł), Gdyni (-0,6 proc. 53 zł) i Krakowie (-0,2 proc. 56 zł) – czytamy w raporcie.

Expander i Rentier.io

Co drożej najbardziej

W drugim kwartale stawki najmu małych mieszkań (poniżej 35 mkw.) były aż o 29 proc. wyższe niż przed rokiem. - Najem lokali średniej wielkości (35 – 60 mkw.) zdrożał o 26 proc., a dużych (powyżej 60 mkw.) o 28 proc.  Jeśli jednak przeliczymy to na konkretne kwoty, to najmocniej zdrożały duże mieszkania. Rekordzistą jest Wrocław, gdzie za 70-metrowe mieszkanie trzeba zapłacić o 1 180 zł więcej (wzrost z 2 531 zł do 3 710 zł) niż przed rokiem – wskazują autorzy raportu. - Wzrost o ponad 1 tys. zł odnotowaliśmy także w przypadku dużych mieszkań w Gdańsku i Krakowie. Najmniejszy wzrost dotyczy Częstochowy, gdzie najem mieszkania o powierzchni 50 mkw. zdrożał w ciągu roku tylko o 180 zł.

Czynsz a kredyt

- W przypadku dużych mieszkań największe są też różnice pomiędzy kosztem najmu a ratą kredytu. W Gdyni, Krakowie i Warszawie najem lokalu o powierzchni 70 mkw. jest o ponad 2 tys. zł tańszy niż wynosi rata kredytu za taki sam lokal (założenia: 10-proc. wkładu własnego, okres spłaty: 35 lat. Z kolei najłatwiej przenieść się do własnego mieszkania w przypadku małego (30 mkw.) mieszkania w Sosnowcu czy Łodzi. Tam rata będzie odpowiednio o 126 zł i 180 zł wyższa niż koszt najmu - podają analitycy.

Zaznaczają, że problem drogiego najmu raczej nie rozwiąże się w najbliższym czasie. - Popyt jest bowiem bardzo duży, a liczba ofert dużo niższa niż w poprzednich latach. Perspektywa zmniejszenia popytu pojawi się, gdy skończy się wojna w Ukrainie – czytamy w raporcie. -  A na większą podaż mieszkań na wynajem można liczyć, gdy znacząco wzrośnie opłacalność inwestycji w nieruchomości na wynajem.

Expander i Rentier.io

Czy to się opłaca

Rentowność ta już wzrosła, ale wciąż jest za niska. - Opłacalność inwestycji w mieszkanie wzrosła z 4 proc. netto w styczniu do 4,69 proc. netto. Taka rentowność to odpowiednik stawki 5,79 proc. na lokacie czy z obligacji, które są opodatkowane stawką 19 proc. Dla porównania na rocznej obligacji skarbowej oprocentowanie od sierpnia będzie wynosiło 6,5 proc. Dopóki spadki cen mieszkań i wzrosty kosztów najmu nie wywindują rentowności zdecydowanie powyżej tego poziomu, to nie ma co liczyć na wzrost oferty mieszkań na wynajem – zaznaczają analitycy Expandera i Rentier.io - Rentowność netto wyliczyliśmy przy założeniu, że mieszkanie ma 50 mkw. i jest wynajmowane przez pełne 12 miesięcy w roku. Wyliczenie uwzględnia wszystkie koszty, czyli prowizję pośrednika (3 proc.), PCC (2 proc.). Lokal kupujemy z rynku wtórnego. Uwzględniliśmy taksę notarialną i wypisy,  koszty odświeżenia po zakupie, meble, cykliczne nakłady na odświeżenie i drobne naprawy, ubezpieczenie nieruchomości, podatek ryczałtowy (8,5 proc.) oraz zarządzanie najmem (10 proc. przychodu).

Opinie Ekonomiczne
Aneta Gawrońska: Być jak Niemcy czy Rumuni z mieszkaniami
Nieruchomości
Dobry nastrój tylko w najmach
Nieruchomości
Flipp na wysoki połysk
Nieruchomości
Za okazją trzeba się nachodzić
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Nieruchomości
To tam mieszkania staniały najbardziej
Nieruchomości
Raport: wynajmować czy kupić mieszkanie? Decyzja warta 1 500 zł miesięcznie