- Na wzrost cen materiałów i usług zwraca uwagę niemal 70 proc. remontujących domy i mieszkania – wynika z raportu o budowie domów portalu Oferteo.pl. – Mimo to Polacy decydują się na renowację nieruchomości.

Kiedy i ile metrów remontujemy

Z danych serwisu Oferteo.pl wynika, że prace remontowe są najczęściej zlecane w maju (17,7 proc.), najrzadziej w lutym (15,3 proc.). – Niemal 40 proc. osób planujących remont było gotowych na rozpoczęcie prac natychmiast. 17 proc. podjęło się poszukiwania ekipy z miesięcznym wyprzedzeniem, a 21 proc. – na ponad trzy miesiące przed planowanym startem renowacji – czytamy w raporcie.

Oferteo.pl

W pierwszej połowie tego roku zlecenia najczęściej dotyczyły powierzchni od 21 do 50 mkw. – o remont takiego metrażu pytało 23 proc. inwestorów. – Remonty były też często planowane na powierzchniach 51–80 mkw. (22 proc.) oraz 11–20 mkw. (12 proc.) – wskazują autorzy raportu.

64 proc. remontów zlecanych w pierwszej połowie 2022 roku dotyczyło prac w mieszkaniach. – Na remonty rzadziej decydowali się właściciele domów - to 36 proc zleceń. Z danych naszego serwisu wynika również, że prace renowacyjne były prowadzone w więcej niż jednym pokoju. Zlecenia dotyczyły najczęściej czterech i więcej pomieszczeń – zarówno w mieszkaniach, jak i domach – podają analitycy Oferteo.pl. – Niemal połowa pytań ofertowych dotyczyła remontu generalnego nieruchomości. 

Oferteo.pl

Jakie prace zlecamy

Remontujący decydują się najczęściej na prace malarskie. Zdecydowało się na nie aż 73 proc. osób. – Odnotowaliśmy także duże zapotrzebowanie na usługi tynkowania (47 proc.), montaż płyt gipsowo-kartonowych (47 proc.), montaż instalacji elektrycznej (44 proc.) oraz hydraulicznej (43 proc.). Najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się usługi montażu armatury (28 proc.) oraz instalacji centralnego ogrzewania (19 proc.).

- Ważnym elementem każdej inwestycji jest jej odpowiednie zaplanowanie, wybór projektu i określenie budżetu – mówi cytowany w komunikacie Karol Grygiel z serwisu Oferteo.pl. – Dziś wiele firm remontowych oprócz prac renowacyjnych oferuje pomoc także w tym zakresie. Przed remontem warto porównać ceny usług i poznać opinie innych klientów.

Oferteo.pl

Dane pochodzą z formularzy z pytaniami o ofertę składanych w serwisie Oferteo.pl w pierwszej połowie 2022 roku.