W ostatnich latach zagraniczny kapitał bardzo mocno angażuje się w tworzenie młodego rynku mieszkań na wynajem instytucjonalny (PRS) nad Wisłą, a teraz kontrolowana przez Michała Dziudę Cavatina Group ma ochotę budować portfel lokali poza Polską.

Cavatina Group, kontrolująca notowanego na GPW dewelopera biurowego Cavatina Holding oraz platformę PRS (najem instytucjonalny mieszkań) Resi Capital, powołała spółkę Cavatina International, której zadaniem będzie realizacja inwestycji w sektorze living (PRS, prywatne akademiki) w Polsce i za granicą. Na czele Cavatiny International stanął Jason Drennan, menedżer z ponad 20-letnim doświadczeniem inwestycyjnym w Europie i USA, który przez dwa ostatnie lata odpowiadał za ekspansję potężnego funduszu PRS Heimstaden w Polsce.

- Ambicją naszej grupy jest kontynuowanie dynamicznego rozkwitu przez dalszą rozbudowę portfela, a także wejście z projektami PRS na arenę międzynarodową z wykorzystaniem dotychczasowych doświadczeń na polskim rynku. Sprzyja temu także trend rosnącego znaczenia zrównoważonych projektów mieszkaniowych i wielofunkcyjnych w ewoluujących, poszukujących pomysłu na odpowiedzialny rozwój, metropoliach – skomentował Karol Stefański, członek zarządu Cavatina Group. - Mamy know-how i kompetencje w zakresie tworzenia od A do Z atrakcyjnych, wyróżniających się jakością i formą projektów nieruchomościowych. Potwierdzeniem tego są zarówno wyniki Cavatina Holdingu, jak i bardzo dobre przyjęcie przez rynek koncepcji Resi Capital. Widzimy duży potencjał w rozwoju portfolio naszej Grupy o kolejne inwestycje PRS – podkreślił.

Platforma PRS Resi Capital prowadzi teraz pięć projektów (giełdowy Cavatina Holding jest generalnym wykonawcą), dwa są w zaawansowanej budowie. W ciągu dwóch lat portfel ma się składać z ponad 2 tys. lokali we Wrocławiu, Krakowie, Łodzi i Katowicach. Spółka ma również zabezpieczone kolejne projekty, które będzie realizować z nowymi inwestorami. Celem jest stworzenie portfela rzędu 10 tys. lokali.

- Jestem bardzo podekscytowany dołączeniem do Cavatina Group. Będę koncentrował się na rozszerzaniu finansowania i bazy aktywów Cavatina Group przez tworzenie nowych platform inwestycyjnych. Zależy mi na tworzeniu zoptymalizowanych i efektywnych projektów, które będą najlepsze w swojej klasie pod względem ESG i wydajności energetycznej oraz oferowaniu mieszkań w ramach Resi Capital we wszystkich głównych miastach w Polsce, z myślą o studentach, młodych profesjonalistach i parach, aktywnych seniorach oraz tych, których obecnie nie stać na zakup lub nie chcą go dokonać. Będę również odpowiedzialny za transakcje wejścia na rynki zagraniczne – powiedział Drennan.

Zadaniem Cavatiny International będzie m.in. zakup gruntów, projektowanie i przygotowanie inwestycji oraz pozyskanie partnerów do joint venture.

- Rynek nieruchomości kojarzony jest z długoterminowym planowaniem z uwagi na cykl realizacji projektów. Jednak w dzisiejszym dynamicznym otoczeniu makroekonomicznym i geopolitycznym potrzeba elastyczności i szybkiego podejmowania czasem bardzo odważnych decyzji. Tak działa właśnie Cavatina Group, dzięki czemu czuję, że razem możemy stworzyć coś wyjątkowego. Inwestorzy szukają dobrych propozycji do ulokowania swoich środków, a my ze wsparciem i kompetencjami zbudowanymi w ramach pozostałych struktur Grupy, jesteśmy w stanie przygotować dla nich propozycje nie do odrzucenia – stwierdził Drennan.