Za mieszkanie ponad 100 tysięcy więcej

Na 50-metrowe mieszkanie w Warszawie trzeba dziś mieć ponad 70 tys. zł więcej niż rok temu. W Gdańsku – ponad 100 tysięcy – szacują analitycy Grupy Morizon-Gratka.

Publikacja: 07.04.2022 15:36

Za mieszkanie ponad 100 tysięcy więcej

Foto: Adobe Stock

Z najnowszej analizy serwisów nieruchomości Morizon.pl i Gratka.pl wynika, że w pierwszym kwartale tego roku średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach wzrosły w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku średnio aż o 16,3 proc.

Wszędzie drożej

Największe wzrosty odnotowano w Łodzi. W pierwszym kwartale tego roku średnie ceny ofertowe lokali z drugiej ręki poszły w górę o 20,2 proc., licząc rok do roku. W pierwszym kwartale 2021 roku mieszkania na łódzkim rynku wtórnym były wyceniane średnio na ponad 5,9 tys. zł za metr. W pierwszym kwartale tego roku – na niespełna 7,2 tys. zł (o 1,2 tys. zł więcej).

W Poznaniu mieszkania używane zdrożały w ciągu roku o 20,1 proc., z niecałych 7,6 do ponad 9,2 tys. zł za mkw. (o ponad 1,5 tys. zł). W Gdańsku jest drożej o 19,8 proc. Średnia cena mkw. mieszkań z drugiej ręki na gdańskim rynku wtórnym poszła w górę z niemal 10,1 tys. do niemal 12,1 tys. zł (o 2 tys. zł).

W Szczecinie mieszkania z rynku wtórnego zdrożały w ciągu roku o 18,8 proc., z niemal 7,1 tys. zł za mkw. w pierwszym kwartale 2021 r. do 8,4 tys. zł w pierwszym kwartale tego roku (1,3 tys. zł), we Wrocławiu o 17,8 proc., z ponad 8,6 tys. do 10,2 tys. zł za mkw. (ponad 1,5 tys. zł), w Lublinie – o 17 proc., z niespełna 7,3 tys. do ponad 8,5 tys. zł za mkw. (ponad 1,2 tys. zł), w Krakowie – o 13,9 proc., z ponad 10,3 tys. do ponad 11,7 tys. zł (ponad 1,4 tys. zł).

W Warszawie średnie ceny ofertowe mkw. mieszkań na rynku wtórnym wzrosły o 12 proc., z 12 tys. do ponad 13,4 tys. zł (ponad 1,4 tys. zł), w Katowicach o 13,1 proc., z 6,3 tys. do ponad 7,1 tys. zł (828 zł), a w Bydgoszczy o 10,7 proc. – z niemal 6,3 tys. zł za mkw. w pierwszym kwartale ubiegłego roku do ponad 6,9 tys. zł w pierwszym kwartale tego roku (670 zł).

Inflacja to już 10,9 proc. -Szybko rosnące ceny produktów i usług sprawiają, że mając dziś do dyspozycji tę samą kwotę (np. wynagrodzenia czy zgromadzonych oszczędności), jaką dysponowaliśmy rok temu, możemy już kupić mniej – podkreśla Marcin Drogomirecki, ekspert Grupy Morizon-Gratka. - Tę prawidłowość doskonale widać również na rynku mieszkaniowym, na którym z powodu wzrostu cen klienci stają przed wyborem: albo kupić mieszkanie mniejsze niż pierwotnie planowano, albo znacząco zwiększyć kwotę przeznaczoną na zakup nieruchomości.

Grubszy portfel

- Wśród dziesięciu największych miast najmniejsze roczne wzrosty cen, a zarazem najbardziej zbliżone do aktualnego wskaźnika inflacji, zanotowały: Bydgoszcz (10,7 proc.), Warszawa (12 proc.) i Katowice (13,1 proc.). O ile jednak z powodu niskiej bazy wzrost średniej ceny mkw. mieszkań w Bydgoszczy wyniósł 671 zł, a w Katowicach o 828 zł, o tyle 12-procentowy wzrost w stolicy oznacza wzrost ceny mkw. mieszkania w ciągu roku aż o 1435 zł – wskazuje Marcin Drogomirecki, analityk Grupy Morizon-Gratka. – Statystyczny Kowalski myślący o zakupie przeciętnego 50-metrowego mieszkania w Warszawie, musi się dziś liczyć z wydatkiem o ponad 71 tys. zł większym niż rok temu. Podobny wzrost ceny muszą uwzględnić w kalkulacjach osoby poszukujące mieszkań w Krakowie.

Marcin Drogomirecki podkreśla, że wzrosty cen jeszcze boleśniej odczuwają kupujący mieszkania we Wrocławiu i Poznaniu. Z analizy serwisów Morizon.pl i Gratka.pl wynika, że za 50-metrowy lokal trzeba tam zapłacić ponad 77 tys. zł więcej. - Jeszcze więcej – o prawie 100 tys. zł - trzeba doliczyć do ceny 50-metrowego mieszkania w Gdańsku – podaje Marcin Drogomirecki. - Wszystko wskazuje na to, że wysoka, inflacja w najbliższych miesiącach nie pozwoli o sobie zapomnieć. W tej sytuacji ceny mieszkań, które stanowią nie tylko bezpieczną lokatę kapitału na niepewne czasy, ale często także źródło stałego dochodu z najmu, utrzymają trend wzrostowy. Podwyżkom cen sprzyjać będzie ograniczona podaż nowych ofert nieruchomości. Z uwagi na niewielki wachlarz alternatywnych, równie bezpiecznych form inwestycji, skłonność właścicieli mieszkań do ich sprzedaży pozostanie ograniczona.

Z najnowszej analizy serwisów nieruchomości Morizon.pl i Gratka.pl wynika, że w pierwszym kwartale tego roku średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach wzrosły w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku średnio aż o 16,3 proc.

Wszędzie drożej

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Tak drogo jeszcze nigdy nie było
Nieruchomości
Po drugi dom do Hiszpanii i Kanady
Nieruchomości
Gdzie mieszkania podrożały najbardziej? Wyróżnia się Gdańsk
Nieruchomości
Kto na fali, kto pod kreską
Nieruchomości
Mieszkanie na wynajem. Rynek pierwotny czy wtórny? Co z wielką płytą?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?