Polska to od kilku lat ogromny plac budowy. Deweloperzy mieszkaniowi, biurowi i magazynowi biją rekordy oddawanych powierzchni. Cały czas przybywa też obiektów handlowych.

Z większymi problemami, ale mimo wszystko, realizowane są wielkie inwestycje infrastrukturalne – drogowe i kolejowe, spinające regiony i najważniejsze aglomeracje.

Samych biur w Polsce jest prawie 10 mln mkw., z czego nieco ponad połowa przypada na Warszawę. Aglomeracja ma olbrzymi potencjał rozwoju, w typowej stolicy europejskiej mieszka około 10 proc. populacji kraju, a w Warszawie wciąż tylko kilka procent. Ważne jest to, że uwaga inwestorów nie skupia się wyłącznie na stolicy, ale rozkłada na inne regiony. Nie tylko na inne duże aglomeracje. Eksperci prognozują bowiem, że nowe biura będą rosnąć również w mniejszych ośrodkach.

Rozgrzany jest także rynek magazynowy. To zasługa rozwijającego się segmentu e-commerce czy producentów części samochodowych. Rosnący segment biurowy i logistyczny oznacza, że Polska jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów, którzy doceniają naszą gospodarkę, potencjał tutejszych pracowników oraz, oczywiście, niższe koszty.

Inwestycyjna ofensywa cieszy, ale ważne, by miejsca pracy, zakupów, rozrywki i zamieszkania były rozłożone równomiernie. Słynny służewiecki Mordor ani odległe od centrum sypialniane osiedla w polu nie powinny być powielanym modelem.

Nowe nieruchomości to okazja do zastosowania nowych technologii. Wiele się słyszy o FinTechu, niebawem nośnym hasłem może się stać PropTech (od property technology). Nowe technologie w branży nieruchomości mogą się przejawiać w różny sposób. Rozmawiałem na ten temat m.in. z twórcami Galerii Północnej – pierwszego tego typu obiektu w stolicy od dekady. Centrum handlowe na warszawskiej Białołęce jest naszpikowane elektroniką. Nadzorowanych przez system punktów jest kilkanaście tysięcy. Jednak kwestie oszczędności energii, bezpieczeństwa przeciwpożarowego czy wentylacji nie są bezpośrednio odczuwalne przez odwiedzających. Co innego aplikacja pozwalająca znaleźć samochód. Na zamieszczonym przy drzwiach na parking ekranie wystarczy wpisać numer rejestracyjny auta i system wyświetli trasę.