W pobliżu zachodniej granicy Polski Grupa Accolade ma 580 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Niedługo planuje niemal podwoić portfel. - Inwestujemy w park w Goleniowie, jednocześnie wchodząc do zupełnie nowej lokalizacji w Jeleniej Górze. To kolejny krok do umocnienia pozycji wśród najważniejszych inwestorów na rynku nieruchomości przemysłowych w zachodniej Polsce  - mówią przedstawiciele inwestora. - Wartość najnowszych inwestycji w rozbudowę goleniowskiego parku i budowę nowego jeleniogórskiego obiektu to 71 mln euro.

Inwestycje wzdłuż zachodniej granicy Polski spółka Accolade rozpoczęła w 2016 roku, od inwestycji w park przemysłowy w rejonie Szczecina. Obiekt ten, o powierzchni 230 tys. mkw. stał się największym parkiem w portfolio Accolade.

 - Kiedy wybieraliśmy zachodnią część kraju jako punkt startowy w Polsce, niektórzy zastanawiali się, dlaczego nie zaczęliśmy od Warszawy, tak jak inni inwestorzy – mówi Milan Kratina, dyrektor generalny Accolade. -  Cieszę się jednak, że postawiliśmy na zachodnie pogranicze, które ma ogromny potencjał wzrostu. Położenie na granicy z Niemcami i Czechami, duże miasta, dostępna siła robocza, solidna infrastruktura transportowa i otwarte na współpracę samorządy to ogromne zalety tego regionu. Zainteresowanie firm tym obszarem potwierdza nasze założenia.

Niemal połowa powierzchni magazynowej w Jeleniej Górze jest już wynajęta. Najemcy pojawią się parku w II kwartale 2022 r. i zajmą blisko 10  tys. mkw.

- Rynek parków przemysłowych w pobliżu zachodniej granicy Polski jest stosunkowo młody, ale dzięki lokalizacji rozwija się bardzo dynamicznie. Dostrzegają to również najemcy, których zainteresowanie obszarem stale rośnie – komentuje Michał Białas, szef Accolade Polska. - Odpowiadamy na to zainteresowanie kolejnymi inwestycjami. To ekspansja w Goleniowie, wejście w nowe miejsca. Okolice Szczecina są kluczowym regionem Polski dla branży logistycznej, ze względu na rozbudowaną sieć połączeń kolejowych, drogowych i lotniczych oraz portów morskich.

- Nie mam wątpliwości co do tego, że popyt na powierzchnie logistyczne w ciągu trzech kolejnych lat będzie notował wzrosty, nawet w porównaniu z obserwowanym ostatnio rekordowym poziomem zainteresowania. Wciąż ogromny potencjał zachodnich rejonów Polski dla rynku nieruchomości przemysłowych obrazuje nie tylko skala popytu, ale także struktura zawieranych umów. Do końca III kwartału 2021 r., we wszystkich trzech województwach, w których działa firma Accolade, ponad 80 proc. powierzchni wynajęto w ramach nowych kontraktów. Dla porównania – średnia dla całej Polski to  nieco poniżej 70 proc. Potwierdzeniem rosnącego zainteresowania tymi terenami przez inwestorów jest fakt, że baza zasobów magazynowych w woj. zachodnio-pomorskim i dolnośląskim zwiększy się w perspektywie kolejnych kwartałów aż o 25 proc. - mówi  cytowany w komunikacie Accolade Tomasz Mika, dyrektor działu powierzchni magazynowo - przemysłowych JLL w Polsce.