Osiedle w Sianowie w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego wybuduje spółka Pekabex. - Inwestycja powstanie w technologii prefabrykacji. Zgodnie z umową generalny wykonawca na wzniesienie osiedla ma dwa lata – podaje spółka PFR Nieruchomości w komunikacie. – Budowa mieszkań rozpocznie się latem. Osiedle ma być gotowe na początku 2023 roku.

Inwestycja obejmie siedem trzypiętrowych budynków, w których zaplanowano 168 mieszkań o średniej powierzchni 50 mkw. - Najwięcej, bo aż 90 procent, to lokale dwu- i trzypokojowe. Dla przyszłych mieszkańców przewidziano 168 miejsc parkingowych wzdłuż ulic okalających osiedle – podaje PFR Nieruchomości. - Miejsca postojowe będą oddzielone od budynków zadrzewionym pasem zieleni. Pełny zieleni będzie także wewnętrzny dziedziniec, między innymi za sprawą ogródków lokatorskich przynależnych do mieszkań znajdujących się na parterach. Przewidziano także plac zabaw i strefę sportu i rekreacji.

Teren, na którym powstanie nowe osiedle znajduje się we wschodniej części Sianowa. Niespełna dwuhektarowa działka, którą wskazał samorząd, jest otoczona zielonymi terenami. Tylko od zachodu graniczy z wielorodzinną zabudową mieszkaniową.

- Sianów to miasto, które z ogromną determinacją walczy o komfort życia mieszkańców. Jednym z dowodów jest nasza wspólna inwestycja, która zapewni dach nad głową niemal 170 rodzinom – mówi cytowany w komunikacie Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości. - Wierzę, że nie zawiedziemy ich oczekiwań. Dzięki prefabrykacji zyskujemy gwarancję, że wnoszone budynki zachowają wysoką jakość przy jednoczesnym sprawnym przebiegu procesu budowlanego. Lokalizacja i kształt osiedla sprawią, że będzie się tam wygodnie żyło. Funkcjonalne mieszkania w kameralnych budynkach oraz atrakcyjna przestrzeń pomiędzy nimi dają pewność, że osiedle będzie się cieszyło dużym zainteresowaniem – dodaje.

- Planując cele strategiczne, takie jak program Mieszkanie+, założyłem, że gmina i miasto Sianów jest i będzie atrakcyjnym miejscem do zamieszkania w rejonie Pomorza Środkowego – dodaje Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa.

Osiedle w Sianowie nie jest pierwszą inwestycją spółki PFR Nieruchomości realizowaną we współpracy ze spółką Pekabex. Z prefabrykatów powstaje także 320 mieszkań przy ul. Okólnej w Toruniu. Jak podkreśla generalny wykonawca, technologia prefabrykacji nie jest narażona ani na niekorzystne warunki atmosferyczne, ani na negatywne skutki pandemii COVID- 19.

- Gotowe elementy przyjeżdżają na budowę i nie wymagają angażowania dużej liczby pracowników, ponieważ są składane przez małe sześcio-, siedmioosobowe zespoły – czytamy w komunikacie.

- Ta technologia polega na produkcji elementów prefabrykowanych w naszych fabrykach, w których jesteśmy w stanie sprawdzić jakość każdego elementu jak również zapewnić to, że każdy z nich jest wykonany na czas i na czas dowieziony na budowę – mówi Tomasz Seremet, członek zarządu spółki Pekabex. - Elementy dla budynków w Sianowie będą produkowane w trzech fabrykach. Jedna z nich została oddana niedawno. To w pełni zautomatyzowana fabryka w Gdańsku - Kokoszkach. Elementy będą przyjeżdżały jeszcze z Gdańska i z Poznania.

Osiedle w Sianowie powstanie w dwóch etapach. Pierwszy - składający się z trzech obiektów - będzie wykonany jeszcze w tym roku, a kolejne cztery w przyszłym. - Liczymy na to, że w pierwszym kwartale 2023 roku lokale będą przekazywane mieszkańcom Sianowa – zapowiada Tomasz Seremet.

Sianów będzie pierwszą lokalizacją na terenie województwa zachodniopomorskiego, w której powstanie inwestycja w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego.

Realizująca ją spółka PFR Nieruchomości buduje niemal 2,5 tys. mieszkań w jedenastu lokalizacjach na terenie całego kraju.