Największe firmy mieszkaniowe mogą pochwalić się wzrostem sprzedaży, z kolei wpływy deweloperów komercyjnych z wynajmu powierzchni rosną. Jednak zdaniem analityków nie wszystkie giełdowe spółki zachwycą wynikami finansowymi za IV kwartał.

Spośród deweloperów mieszkaniowych, których oceną zajęli się analitycy, najlepsze wyniki powinno zaprezentować [link=http://www.parkiet.com]J.W. Construction[/link]. Kontrolowana przez Józefa Wojciechowskiego spółka powinna się pochwalić 15-proc. wzrostem obrotów kwartał do kwartału, które mają wynieść 183 mln zł.

Wzrosnąć miała również rentowność operacyjna, do 40 mln zł, a zysk netto ma się zwiększyć o 50 proc. i wynieść 31 mln zł. Jakimi wynikami spółka ma się szansę pochwalić w 2010 r. – Oczekuję, że w 2010 r. J.W. Construction ukończy i przekaże klientom kilkanaście procent więcej mieszkań niż w 2009 r., i zaksięguje odpowiednio wyższe niż w minionym roku przychody – mówi [b]Maciej Wewiórski[/b], analityk DM IDMSA.

Wzrostem przychodów kwartał do kwartału może się pochwalić również lider rynku [link=http://www.parkiet.com]Dom Development[/link] – spółka ma zaksięgować ponad 161 mln zł przychodów. Gorzej wygląda rentowność działalności – zysk operacyjny wynieść ma 24,3 mln zł, a zysk netto – 13 mln zł.

W całym ubiegłym roku deweloper miał zdaniem analityków 675 mln zł przychodów. W 2010 r. obroty mają istotnie się zmniejszyć, nawet o 20–25 proc. Powód – ze względu na kryzys spółka miała 15-miesięczną przerwę w uruchamianiu nowych inwestycji, a te, które ruszyły jesienią ubiegłego roku, zostaną ukończone i wykazane w przychodach dopiero w 2011 roku.

Mocną końcówkę roku miał z kolei [link=http://www.parkiet.com]Polnord[/link], którego prognozowany zysk operacyjny za IV kwartał 42 mln zł będzie niewiele niższy niż przychód (42,1 mln zł). Skąd ta rentowność? Spółka ma zaksięgować znaczące jednorazowe zyski z przeszacowania wartości aktywów.

Przeszacowania aktywów wpłyną również na wyniki [link=http://www.parkiet.com]Globe Trade Centre[/link]. Tyle że w tym przypadku negatywnie. Analitycy spodziewają się 40 mln euro strat z powodu odpisów, przy 35 mln euro przychodów z wynajmu. Jeżeli typy analityków się potwierdzą, będzie to trzeci kwartał z rzędu, który GTC zamknie ze stratą netto. Jest za to szansa, że w 2010 r. odpisy już nie będą obciążać wyników – analitycy oceniają, że rynek komercyjny odbił się już od dna, a wyceny nieruchomości idą w górę.

[i] Czytaj też na [link=http://www.parkiet.com/artykul/25,897982.html]www.parkiet.com[/link][/i]