Obecnie około 1,5 mln osób posiada książeczki mieszkaniowe. O premię gwarancyjną mogą się ubiegać jednak tylko ci, którym książeczkę wystawiono przed 23 października 1990 r. i to wyłącznie na cele wymienione w przepisach. Chodzi o ustawę z 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom premii gwarancyjnych.
Premię nalicza PKO BPSA po złożeniu wniosku o likwidację książeczki (lub na prośbę właściciela). Średnio 6 tys. zł dostaną m.in. ci, którzy: kupili mieszkanie lub dom jednorodzinny na własność (także na rynku wtórnym), wykupili od gminy lub spółdzielni mieszkanie na własność albo wybudowali dom jednorodzinny. Premię można też otrzymać na budowane mieszkania -wystarczy, że budowa jest zaawansowana w 50 proc. wartości kosztorysowej.
Na złożenie wniosku o naliczenie premii posiadacz książeczki ma tylko 90 dni od zajścia danej czynności uprawniającej do jej wypłaty, np. zawarcia umowy kupna-sprzedaży.
Uwaga! Książeczkę mieszkaniową można zlikwidować po wyrejestrowaniu jej ze Spółdzielczego Biura Mieszkaniowego (informacja o tym, czy książeczka jest zarejestrowana w SBM, znajduje się na wewnętrznej stronie okładki książeczki).
Książeczkę mieszkaniową można ofiarować niektórym osobom, które na jej podstawie mogą otrzymać premię. Krąg "szczęśliwych nabywców" jest jednak ograniczony. Postanowienia dla właścicieli książeczek mieszkaniowych (zawiera je zarządzenie z 24 lutego 1986 r.) pozwalają to zrobić tylko między: małżonkami (nawet rozwiedzionymi), rodzicami i dziećmi (również między przysposobionym i przysposabiającym), dziadkami i wnukami, rodzeństwem, także przyrodnim, macochą i ojczymem, pasierbami.