(nazwisko do wiadomości redakcji)
[b]Odpowiada Jacek W. Kulig - dyrektor techniczny Dryvit Systems[/b]
– Rysunek krawędzi płyt widoczny na warstwie bazowej nie musi oznaczać ani wady materiału izolacyjnego, ani też wady zaprawy klejącej.Nie musi też być skutkiem nieprawidłowego montażu płyt. Zanim jednak ostatecznie się to stwierdzi, trzeba się upewnić, czy powierzchnia warstwy bazowej jest równa i czy krawędzie płyt nigdzie ponad nią nie wystają.
W opisanej sytuacji bardzo istotne jest to, że dom jest zamieszkany. Pomiędzy płytami termoizolacyjnymi, nawet ułożonymi bardzo blisko siebie, zawsze znajduje się niewielka przestrzeń, czasami nawet kilka milimetrów, która umożliwia przepływ powietrza. Oczywiście zakładam, że szczeliny pomiędzy płytami izolacyjnymi są niewielkie, w innym przypadku wykonana na nich warstwa bazowa nie będzie prawidłowa.
Jeśli powietrze w budynku ma wyższą temperaturę niż otoczenie zewnętrzne, to wydostając się przez szczeliny pomiędzy krawędziami płyt, osusza je i warstwa bazowa leżąca na stykających się krawędziach schnie szybciej niż ten sam produkt znajdujący się na powierzchni płyty.