[b]Chciałbym, żeby mój dom wyglądał jak zrobiony z kamienia, ale wolałbym uniknąć mocowania na styropianie ciężkiej okładziny kamiennej. Czy wygląd kamiennej elewacji można uzyskać w inny sposób?[/b]

[i](nazwisko do wiadomości redakcji)[/i]

[b]Odpowiada Jacek W. Kulig,dyrektor techniczny Dryvit Systems[/b]

– Wykonanie okładziny z kamienia jest bardzo kosztownym i pracochłonnym przedsięwzięciem. Płyty kamienne mocować trzeba z niezwykłą starannością, a nawet wówczas powstaje na elewacji wiele miejsc narażonych na uszkodzenia. Gdy płyty ułoży się zbyt ściśle, a budynek „pracuje”, okładzina może pękać i odpadać.

Istnieje jednak dosyć prosty sposób na wykonanie elewacji o wyglądzie tradycyjnego kamienia dającej bardzo interesujący efekt architektoniczny. Należy tylko wybrać odpowiednią technologię ocieplenia z wykonaniem ozdobnych boni, które można zaprojektować w taki sposób, że stworzą na ścianie wizerunek płyt ułożonych z kamienia.

Bonie to nacięcia (żłobienia) wykonywane w styropianie za pomocą specjalnego urządzenia tzw. boniarki z wyprofilowaną końcówką. Głębokość boni wynosi od kilku milimetrów do kilku centymetrów, należy więc stosować materiał izolacyjny odpowiedniej grubości, żeby zapewnić odpowiednią izolacyjność, także w tym miejscu, gdzie znajduje się boniowanie.

Po wycięciu boni całość należy wykończyć, zatapiając w warstwie bazowej specjalną listwę o odpowiednim przekroju, która chroni wykonaną szczelinę. To nie jest obowiązkowe – wyciętą bonię można też w standardowy sposób pokryć zaprawą klejącą i zatopić w niej siatkę zbrojoną, tak, by nie wystawała ponad powierzchnię płyty izolacyjnej i umożliwiła nałożenie następnej warstwy systemu ocieplenia.

Po wykonaniu boniowania na całej powierzchni nakłada się tynk o odpowiedniej strukturze i kolorze, który oddaje wygląd tradycyjnego kamienia.

Niezwykle istotne przy tego typu pracy na elewacji jest właściwe zwymiarowanie boni i wyrysowanie linii do żłobień. Tu trzeba się wykazać szczególną precyzją, aby powstający rysunek płyt kamiennych nie był krzywy. Warto zatrudnić doświadczoną ekipę wykonawczą.