Elewacja jak z kamienia

Publikacja: 16.02.2009 01:05

[b]Chciałbym, żeby mój dom wyglądał jak zrobiony z kamienia, ale wolałbym uniknąć mocowania na styropianie ciężkiej okładziny kamiennej. Czy wygląd kamiennej elewacji można uzyskać w inny sposób?[/b]

[i](nazwisko do wiadomości redakcji)[/i]

[b]Odpowiada Jacek W. Kulig,dyrektor techniczny Dryvit Systems[/b]

– Wykonanie okładziny z kamienia jest bardzo kosztownym i pracochłonnym przedsięwzięciem. Płyty kamienne mocować trzeba z niezwykłą starannością, a nawet wówczas powstaje na elewacji wiele miejsc narażonych na uszkodzenia. Gdy płyty ułoży się zbyt ściśle, a budynek „pracuje”, okładzina może pękać i odpadać.

Istnieje jednak dosyć prosty sposób na wykonanie elewacji o wyglądzie tradycyjnego kamienia dającej bardzo interesujący efekt architektoniczny. Należy tylko wybrać odpowiednią technologię ocieplenia z wykonaniem ozdobnych boni, które można zaprojektować w taki sposób, że stworzą na ścianie wizerunek płyt ułożonych z kamienia.

Bonie to nacięcia (żłobienia) wykonywane w styropianie za pomocą specjalnego urządzenia tzw. boniarki z wyprofilowaną końcówką. Głębokość boni wynosi od kilku milimetrów do kilku centymetrów, należy więc stosować materiał izolacyjny odpowiedniej grubości, żeby zapewnić odpowiednią izolacyjność, także w tym miejscu, gdzie znajduje się boniowanie.

Po wycięciu boni całość należy wykończyć, zatapiając w warstwie bazowej specjalną listwę o odpowiednim przekroju, która chroni wykonaną szczelinę. To nie jest obowiązkowe – wyciętą bonię można też w standardowy sposób pokryć zaprawą klejącą i zatopić w niej siatkę zbrojoną, tak, by nie wystawała ponad powierzchnię płyty izolacyjnej i umożliwiła nałożenie następnej warstwy systemu ocieplenia.

Po wykonaniu boniowania na całej powierzchni nakłada się tynk o odpowiedniej strukturze i kolorze, który oddaje wygląd tradycyjnego kamienia.

Niezwykle istotne przy tego typu pracy na elewacji jest właściwe zwymiarowanie boni i wyrysowanie linii do żłobień. Tu trzeba się wykazać szczególną precyzją, aby powstający rysunek płyt kamiennych nie był krzywy. Warto zatrudnić doświadczoną ekipę wykonawczą.

Nieruchomości
Barometr cen mieszkań. Wzrosty cen wyhamowały
Nieruchomości
Koniec spowolnienia sprzedaży mieszkań? Znamy wyniki deweloperów z giełdy
Nieruchomości
Nadszedł czas kupującego. Ceny mieszkań do negocjacji
Nieruchomości
Reforma planistyczna a rynek gruntów inwestycyjnych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nieruchomości
Tak deweloperzy wyceniali mieszkania w kwietniu
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne