- Poszukiwanie mniejszych mieszkań przez klientów jest spowodowane m.in. obniżającą się zdolnością kredytową -   zauważa Jarosław Mikołaj Skoczeń z firmy Emmerson. - Co ciekawe - zmian preferencji klientów nie widać, jeśli chodzi o liczbę pomieszczeń. Największym wzięciem nadal cieszą się lokale z tzw. segmentu popularnego, a więc te składające się z dwóch lub trzech pokoi. Znajduje to odzwierciedlenie w ofercie mieszkań deweloperskich w głównych miastach Polski – dodaje.

W Warszawie jednopokojowe mieszkania w całej deweloperskiej puli w trzecim kwartale br. stanowiły 7 proc., dwupokojowe – 39 proc., trzypokojowe – 37 proc., a czteropokojowe – 14 proc. Pięciopokojowych i większych jest 3 proc.

Dla porównania – w Krakowie niemal połowę oferty (48 proc.) rynku pierwotnego stanowią mieszkania z dwoma pokojami, a z trzema – 32 proc. Mieszkań od pięciu pokoi wzwyż jest w Krakowie 1 proc.

We Wrocławiu dwupokojowe nowe lokale stanowią 52 proc. wszystkich w ofercie, trzypokojowe - 30 proc., a jednopokojowe – 11 proc. (Patrz: struktura oferty nowych mieszkań).

Analitycy z Emmersona komentują, że dwupokojowych mieszkań o powierzchni poniżej 40 mkw. jest na rynku coraz więcej. Najczęściej są to mieszkania z aneksami kuchennymi, a nie osobnymi kuchniami. – Trafiają się nawet lokale z dwoma pokojami na 32 mkw. – podaje Skoczeń. – Trzypokojowe lokale deweloperzy planują czasem na powierzchni poniżej 50 mkw.