Prędzej zapukają do pośrednika niż dewelopera

Tylko 8,5 proc. klientów szukających mieszkania bierze pod uwagę wyłącznie oferty deweloperów. Co trzeci wybiera rynek wtórnym

Aktualizacja: 09.12.2011 17:40 Publikacja: 09.12.2011 17:03

Prędzej zapukają do pośrednika niż dewelopera

Foto: Fotorzepa, Marek Obremski Marek Obremski

Reszta szuka mieszkania i u deweloperów, i u pośredników.  Tak wynika z analiz wyszukiwarki nieruchomości morizon.pl.

W ankiecie serwisu wzięło udział ponad 350 osób zainteresowanych kupnem lokalu. - Chęć nabycia nieruchomości wyłącznie od dewelopera zadeklarowało jedynie 8,5 proc. respondentów, z czego blisko 80 proc. to osoby w wielu powyżej 36 lat. Większym zainteresowaniem cieszą się mieszkania na rynku wtórnym – 30,2 proc. uczestników badania deklaruje zainteresowanie zakupem używanego lokalu – podają analitycy z Morizon.pl. - Najwięcej, bo aż 61 proc. klientów szuka lokalu jednocześnie na obu rynkach, z czego 60 proc. to osoby w wieku 29-35, dla których najważniejszym czynnikiem jest cena za metr kwadratowy.

- Jeszcze do niedawna zauważalny był trend, że potencjalnym młodym nabywcom zależy na zakupie mieszkania bezpośrednio od dewelopera – był to priorytet dwóch na trzy osoby. Do nowych mieszkań najbardziej przekonywały niskie opłaty czynszowe oraz możliwość aranżacji lokum zgodnie ze swoimi potrzebami, a także nadzieja na wzrost wartości nieruchomości. Teraz dla młodych kupujących najważniejszym czynnikiem jest cena oraz lokalizacja, dlatego częściej szukają mieszkania na rynku wtórnym – podkreśla Bolesław Drapella, prezes zarządu spółki Morizon.

Z analiz wyszukiwarki wynika, że na rynku wtórnym najczęściej poszukiwane są dwupokojowe mieszkania w blokach wybudowanych po 1995 roku. -  Takiego lokalu szuka 41 proc. ankietowanych. Nadal duże jest zainteresowanie mieszkaniami w wielkiej płycie – 27 proc. ankietowanych odpowiedziało, że szuka mieszkania w takim budownictwie – podają analitycy z Morizon.pl.

Dodaję, że niepewna sytuacja na rynku sprawia, że kupujący niechętnie decydują się na zakup  dziury w ziemi. 38 proc. badanych odpowiedziało, że nie kupiłoby lokum w budynku, który jeszcze nie powstał, natomiast 23 proc. respondentów swoją decyzję uzależniłoby od ceny za mkw, z czego 60 proc. osób które tak odpowiedziały należy do grupy wiekowej 20-35 lat.

Przedstawiciele Morizon.pl zauważają także, że coraz więcej poszukujących mieszkania przyznaje, że będzie korzystać z pomocy pośrednika – na jego zatrudnienie zdecyduje się prawie 39 proc. badanych. - Dodatkowo chęć skorzystania z usług pośrednika w razie trudności ze znalezieniem mieszkania deklaruje 46 proc. badanych.

-  Mimo korzyści płynących ze współpracy z pośrednikiem, dla niemal 70 proc. respondentów główną barierą w jego zatrudnieniu jest wysoki koszt prowizji – podają analitycy.

Nieruchomości
Dzień prawdy dla zadłużonego dewelopera. Czy wypłacił odsetki od obligacji?
Nieruchomości
Obiekty handlowe rosną w mniejszych miastach. Debiutują u nas nowe marki
Nieruchomości
Hiszpański rynek nieruchomości kusi, ale się zmienia. Polacy poprawią rekord?
Nieruchomości
Kupujący mieszkania chcą sobie „zaklepać” najlepsze okazje
Nieruchomości
Wielki park logistyczny w Nowym Modlinie