Pierwsze miesiące 2012 r. raczej nie przyniosą większego ożywienia na rynku mieszkań – przewidują pośrednicy. Ceny wywoławcze mogą jeszcze spaść jeszcze o kilka procent. Wszędzie poszukiwane są lokale małe, o powierzchni do 50 mkw. I tanie, najchętniej po cenach okazyjnych, odbiegających znacznie od rynkowych. Sprzedający jednak dość niechętnie obniżają stawki wyjściowe, raczej skłonni są do ustępstw w trakcie negocjacji, gdy znajdzie się klient zdecydowany podpisać umowę.

Rośnie konkurencja ze strony rynku pierwotnego. A będzie jeszcze silniejsza, gdy w drugim kwartale wejdzie w życie ustawa deweloperska zapewniająca lepszą ochronę kupującym – podkreślają pośrednicy. Pośrednicy zwracają uwagę, że deweloperzy coraz lepiej dostosowują swoją ofertę do potrzeb odbiorców, budując małe, niedrogie mieszkania. Plusem lokali używanych jest jednak zwykle lepsza lokalizacja.

Patrz: Ceny transakcyjne mieszkań używanych

Jak czytać barometr?

Agencje pośrednictwa (Akcespolska, Lexpol, Ober-Haus, Północ i WGN) z pięciu miast podają stawki za mkw. kawalerek, mieszkań dwupokojowych i trzypokojowych, obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych nieruchomości za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany, wyrażone w procentach.

Ile za lokal z drugiej ręki rp.pl/nieruchomosci/barometr