Dynamika tych zmian było wyższa niż w styczniu czy lutym, choć wskaźnik inflacji zanotował spadek. Największe podwyżki dotknęły osób ogrzewających domy gazem - wynika z danych Home Broker.
- Wyższe rachunki są efektem drożejącej energii, w tym elektrycznej, opału, gazu oraz energii cieplnej. W marcu koszty zakupu nośników energii były o 6,9 proc. wyższe niż przed rokiem. Wzrost cen nieznacznie przyspieszył. Zarówno w styczniu jak i lutym roczny wskaźnik wzrostu cen nośników energii wynosił bowiem 6,8 proc. - wylicza Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości w Home Broker.
Drogie ciepło
Szczegółowe dane GUS o wzrostach cen poszczególnych nośników energii dostępne są za luty. Zgodnie z nimi najmocniej zdrożał w perspektywie 12 miesięcy gaz (o 8,2 proc.) oraz opał (o 8 proc.). Wolniej, bo o 5,8 proc. drożała energia elektryczna. Najmniejsze podwyżki opłat mogą obserwować osoby korzystające ciepła z sieci miejskiej, która zdrożała o 5,7 proc.
- W tempie wolniejszym niż inflacja rosną natomiast ceny związane z wyposażeniem mieszkania i prowadzeniem gospodarstwa domowego. Tu wzrost wyniósł 2,3 proc. rok do roku - wylicza Bartosz Turek.
W ujęciu miesięcznym zdrożały środki do prania i czyszczenia oraz meble, za które w marcu trzeba było płacić odpowiednio o 0,6 i 0,2 proc. więcej niż w lutym. Nie zmieniły się natomiast ceny sprzętu gospodarstwa domowego.