? – Kredytobiorcy z 20-proc. wkładem własnym, chcący pożyczyć 300 tys. zł na mieszkanie, musieli w lutym liczyć się ze wzrostem średniej marży zobowiązań udzielanych w złotych. Banki przeciętnie naliczały na poziomie 2,42 proc. marże, podczas gdy w styczniu było to 2,36 proc. – wylicza Natalia Skwierawska, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl
? Ci, którzy zainteresowani byli kredytem hipotecznym połączonym z dodatkowymi produktami banku, otrzymywali tańszą propozycję – średnio 1,58 proc. marży (miesiąc wcześniej 1,54 proc.). Korekty w ofercie dokonał m.in. Bank Ochrony Środowiska.
? – Bez zmian wciąż w bankach Grupy BRE, które oferują kredyty denominowane do dolara amerykańskiego. W ramach oferty standardowej koszt finansowania zakupu nieruchomości wynosił 10 proc. O połowę niższą stawkę banki oferują w przypadku ofert łączonych – mówi Natalia Skwierawska.
? Kredytów denominowanych do euro, bez wymogu osiągania dochodów w tej walucie, udziela wyłącznie sześć banków – podaje Comperia.pl. Ale stawiane kredytobiorcom warunki stanowią ogromną barierę w otrzymaniu finansowania w tej walucie. Można więc uznać, że kredyty w euro przyznawane są w rzeczywistości w indywidualnych przypadkach.
? Średnia marża dla euro jest wysoka. W przypadku standardowych ofert przeciętny zarobek banku wynosił w lutym 5,91 proc., zaś kredytów udzielanych w połączeniu z dodatkowymi produktami – 3,70 proc.