Z ubiegłorocznego raportu ARC Rynek i Opinia wynika, że większość (59 proc.) mieszkających w naszym kraju Ukraińców wiąże swoją przyszłość z Polską. W badaniu prawie połowa z nich stwierdziła, że planuje kupić w naszym kraju mieszkanie. Z tej grupy aż 65 proc. zamierzało zaciągnąć kredyt hipoteczny. Dane Expandera wskazują, że na deklaracjach się nie skończyło i że wielu Ukraińców faktycznie kupuje mieszkania w Polsce. 

Nie znamy jeszcze pełnego obrazu sytuacji. Dane na temat łącznej liczby mieszkań zakupionych przez obcokrajowców w 2018 r. niedługo opublikuje MSWiA. W 2017 r. obcokrajowcy kupili 4822 mieszkania i 1563 lokale użytkowe. Co czwarte z nich stało się własnością obywatela Ukrainy. Najchętniej wybieranymi przez naszych wschodnich sąsiadów lokalizacjami są duże miasta. Zdecydowanie dominują trzy z nich: Warszawa, Kraków i Wrocław.

Eksperci Expandera wskazują, że Ukraińcy bez przeszkód mogą kupować mieszkania w Polsce. Do zakupu finansowanego bez udziału kredytu nie są wymagane żadne szczególne dokumenty. W rzeczywistości nabywca nie musi nawet fizycznie przebywać w Polsce. W takim przypadku może ustanowić pełnomocnika, który za niego dopełni formalności. Wyjątek stanowią m. in. mieszkania znajdujące się w strefie przygranicznej czy nieruchomości z działką (np. dom). Wtedy potrzebne jest zezwolenie MSWiA.

Kredyt dla obcokrajowca – co jest wymagane? Formalności związane z zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego przez obcokrajowca nie różnią się znacznie w stosunku do wymagań wobec Polaków. Trzeba posiadać stałe źródło dochodu oraz przynajmniej 10 proc. wkładu własnego (pozostałe 10 proc. do wymaganych 20 proc. można ubezpieczyć). Cudzoziemcy muszą też przedstawić dokumenty, które potwierdzą, że są w Polsce legalnie. Jeśli ktoś posiada zezwolenie na pobyt stały lub kartę rezydenta długoterminowego UE, to kredyt uzyska niemal w każdym banku. W przypadku osób posiadających zezwolenie na pobyt czasowy, warunkiem otrzymania środków z banku jest posiadanie karty pobytu, ważnej przynajmniej w ciągu najbliższych 12 miesięcy – radzą eksperci Expandera.

Do banków, które dzisiaj oferują kredyt hipoteczny obcokrajowcom z tymczasowym zezwoleniem na pobyt, należą między innymi: Pekao, Millenium, mBank, PKO BP, ING Bank Śląski i Alior Bank. Niektóre z nich nie wymagają nawet posiadania numeru PESEL.

Biuro Informacji Kredytowej dostosowało się do zmieniających się realiów na rynku kredytowym i prowadzi współpracę ze swoimi dwoma odpowiednikami z Ukrainy, co owocuje zwiększeniem informacji na temat historii kredytowej Ukraińców. To ważne, bo brak historii kredytowej nieco utrudnia uzyskanie kredytu hipotecznego. Jeśli natomiast ktoś już zaciągnąć jakiś kredyt i spłacił go w terminie, to nawet jeśli działo się to na Ukrainie, to i tak poprawi to jego szanse na kredyt w Polsce.

Banki wprowadzają także ułatwienia dla emigrantów ze wschodu w postaci stron internetowych, aplikacji mobilnych a nawet call center w języku ukraińskim. Wszystko to na ma celu uproszczenie nowej grupie klientów skorzystanie z bogatej oferty kredytowej w Polsce.