W tych miastach, na działkach bez planów, zgodnie z orzeczeniem Sądu Administracyjnego, nie mogą powstawać obiekty komercyjne o powierzchni przekraczającej 2000 mkw.
- Na skutek aktualnej linii orzeczniczej sądów administracyjnych urzędy zawieszają przyznawanie decyzji o warunkach zabudowy na takich terenach, a inwestorzy nie mogą kontynuować realizacji zaplanowanych projektów budowlanych – ostrzegają prawnicy w kancelarii Squire Sanders Święcicki Krześniak w Warszawie.
Trudne życie inwestora
- Rozwój rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce przyciąga uwagę inwestorów zagranicznych. Jednak w rankingu Banku Światowego „Doing Business 2013" pod względem łatwości przebiegu procesu inwestycyjnego Polska jest wciąż na dalekiej 161 pozycji na 183 państwa - mówi Wojciech Wachacki, partner w kancelarii Squire Sanders Święcicki Krześniak w Warszawie.
Wśród czynników najbardziej utrudniających procesy inwestycyjne w Polsce znajduje się brak planów zagospodarowania przestrzennego miast.
- Uchwalanie takich planów miała wymusić ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2003 r., ale w wielu aglomeracjach nadal duża część działek znajdujących się w atrakcyjnych lokalizacjach nie jest ujęta w tego rodzaju planach, co oznacza, iż procedura uzyskania pozwolenia na budowę będzie bardziej złożona i tym samym dłuższa – dodaje mec. Wachacki.