Projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wyposaży samorządy w możliwość wydawania przepisów porządkowych regulujących sposób wykonywania przez właścicieli nieruchomości obowiązku dbałości o należyty stan estetyczny budynków.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, przedstawiciele samorządu terytorialnego od dłuższego czasu zwracają uwagę, iż obecnie pozbawieni są instrumentów prawnych, które pozwoliłby im zapewnić, iż budynku usytuowane na terenie gminy nie będą oszpecane przez nieusuwane przez właścicieli napisy, plakaty czy ogłoszenia. Zdaniem autorów, problem ten jest szczególnie widoczny w przypadku nielegalnego graffiti. – W wielu miastach elewacje budynków są zamalowywane obelżywej treści rysunkami i napisami, których zlikwidowania nie da się w żaden sposób wyegzekwować – podnoszą w uzasadnieniu.

Obecne przepisy nie upoważniają, bowiem gmin do ustanawiania obowiązków usuwania ze ścian budynków „ogłoszeń, napisów i rysunków". Potwierdził to w wyroku z 5 czerwca 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, który uchylił przepisy regulaminu czystości i porządku wydanego przez samorząd Krakowa. Przepisy te nakazywały właścicielom nieruchomości usuwanie z nich „reklam, ogłoszeń, napisów i rysunków". WSA uznał, iż badane przez niego przepisy prawa miejscowego wykraczały ponad upoważnienie ustawowe.

W projekcie pojawił się zapis, wyposażający rady gmin w możliwość określenia w „regulaminie czystości i porządku na terenie gminy" obowiązków w zakresie dbałości o stan estetyczny nieruchomości. Do projektu wprowadzono jednak zastrzeżenie, iż obowiązek ten będzie ciążył na właścicielach nieruchomości wyłącznie wtedy, jeżeli w regulaminie czystości i porządku na terenie gminy określone zostaną szczegółowe zasady dotyczące wymagań w tym zakresie. Wprowadzenie takich wymagań będzie miało charakter fakultatywny, zależny od woli lokalnej wspólnoty. Natomiast „wymagania w tym zakresie" będą mogły dotyczyć „usuwania ze ścian budynku, ogrodzeń oraz innych urządzeń infrastruktury technicznej plakatów, ogłoszeń, napisów i rysunków", a także „utrzymania roślinności na terenie nieruchomości".

Etap legislacyjny: przed I czytaniem w Sejmie