W pierwszym półroczu wartość transakcji w krajach EMEA wzrosła o 31 proc. w porównaniu z pierwszą połową 2012 r. - do poziomu 16,3 mld euro - podała firma doradcza Cushman & Wakefield.
Michael Rodda, dyrektor działu inwestycji w nieruchomości handlowe w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield, podkreśla, że rośnie popyt na nieruchomości handlowe, ale znalezienie aktywów inwestycyjnych o odpowiedniej jakości i we właściwej lokalizacji stanowi duże wyzwanie dla inwestorów. - Z tego względu niektórzy inwestorzy zaczynają poszerzać horyzonty inwestycyjne, a inni rozważają możliwość podjęcia większego ryzyka, zazwyczaj poprzez inwestowanie w budowę lub gotowość zaakceptowania wyższej ceny, aby zachęcić sprzedających - Michael Rodd.
Wojciech Pisz, dyrektor grupy rynków kapitałowych w warszawskim oddziale firmy Cushman & Wakefield, zwraca, że choć formalnie wolumen transakcji w sektorze handlowym na rynku polskim w pierwszej połowie roku był na stosunkowo niskim poziomie ok. 250 mln euro, to trzeba pamiętać, że w tym samym czasie podpisane zostały umowy przedwstępne na trzy duże transakcje o łącznym wolumenie ok. 750 mln euro. - Świadczy to jednoznacznie o utrzymującym się zainteresowaniu inwestorów tym sektorem rynku i to zarówno w kontekście pojedynczych aktywów, jak i potencjalnych transakcji portfelowych - Wojciech Pisz.
Kto kupuje
Popyt generują inwestorzy z bardzo różnych segmentów rynku, ale przede wszystkim krajowe podmioty instytucjonalne, fundusze specjalizujące się w inwestowaniu w nieruchomości (REIT) i osoby fizyczne, a także zagraniczni inwestorzy. Niektóre wiodące globalne fundusze inwestycyjne zwracają coraz większą uwagę na sektor nieruchomości handlowych w ramach dywersyfikowania portfeli inwestycyjnych, w których dominują nieruchomości biurowe w stolicach poszczególnych państw - podkreślają eksperci Cushman & Wakefield.
Michael Rodda przewiduje wzrost inwestycji zagranicznych w sektorze nieruchomości handlowych, zwłaszcza ze strony funduszy azjatyckich, czego przykładem jest zakup Silesia City Center w Katowicach przez Allianz za kwotę 412 mln euro w imieniu konsorcjum z udziałem inwestorów z Azji. Wzrasta zainteresowanie rynkiem sklepów detalicznych ze względu na stabilność i długofalowy wzrost, a także bardziej tradycyjnymi centrami handlowymi wśród inwestorów z grupy core i oportunistycznych. Popyt na aktywa w lokalizacjach podmiejskich jest na ogół słabszy, ale najlepsze obiekty zaczynają cieszyć się coraz większym zainteresowaniem z uwagi na aktualny poziom stóp kapitalizacji.