Komentuje Karina Kreja,
dyrektor w dziale doradztwa deweloperskiego firmy doradczej CBRE:
- Ponieważ wraz ze wzrostem cen działek inwestycyjnych wzrosły roczne opłaty za użytkowanie wieczyste (uw), to w wielu przypadkach dotychczasowa działalność przestaje być opłacalna. Właściciele takich nieruchomości poważnie rozważają ich sprzedaż. Jednak potencjalni kupujący również uważnie analizują opłaty, bo ich wysokość ma kluczowe znaczenie dla rentowności planowanej inwestycji. Atrakcyjność użytkowania wieczystego spada i w rezultacie obserwujemy rosnące rozróżnienie pomiędzy gruntami oddanymi w uw i własnością.
W ostatnich miesiącach jednym z istotnych stymulatorów aktywności na rynku nieruchomości deweloperskich w dużych miastach Polski okazują się przeprowadzane od 2011 roku na dużą skalę przez administrację lokalną podwyżki rocznych opłat za użytkowanie wieczyste.
Podniesienie opłat za użytkowanie wieczyste było szeroko dyskutowane głównie z punktu widzenia interesów właścicieli lokali mieszkalnych (nieruchomości lokalowych) znajdujących się w budynkach położonych na gruncie w użytkowaniu wieczystym. Analogiczna sytuacja podmiotów gospodarczych, prowadzących swoją działalność na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste pozostała mniej zauważona, a generuje ona poważne konsekwencje również na rynku nieruchomości komercyjnych. Dzieje się tak przede wszystkim w sytuacjach, gdy aktywność ekonomiczna prowadzona na danym gruncie jest niewystarczająco dochodowa, co zwykle idzie w parze z nieoptymalnym użytkowaniem tych terenów."