Do ponad 280 instytucji finansowych korzystających z systemu AMRON przystąpiła więc pierwsza i największa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa - SKOK im. Franciszka Stefczyka.
- Ta decyzja to efekt nowelizacji ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych i objęcia spółdzielczych kas państwowym nadzorem, sprawowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Oznacza to między innymi obowiązek spełnienia przez SKOK-i wymogów określonych w rekomendacjach KNF dotyczących dobrych praktyk związanych z prowadzeniem działalności bankowej - wyjaśnia Agnieszka Gołębiowska, dyrektor Centrum AMRON, działającego przy Związku Banków Polskich.
Warto przypomnieć, że 1 października br., weszła w życie nowa Rekomendacja J Komisji Nadzoru Finansowego dotycząca zasad gromadzenia i przetwarzania przez banki danych o nieruchomościach.
- System AMRON jest jedyną w kraju międzybankową bazą danych w rozumieniu Rekomendacji J. Rekomendacja ta nie tylko nakazuje bankom korzystanie z danych o nieruchomościach, ale również współudział w tworzeniu bazy sektorowej, która pozwoli na monitorowanie i zarządzanie ryzykiem związanym z zabezpieczeniami hipotecznymi w skali całego systemu bankowego - tłumaczy Jacek Furga, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji.
Skąd pochodzą dane AMRON? Baza od dziesięciu lat tworzona jest banki komercyjne przy współudziale Narodowego Banku Polskiego, rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami, Agencje Nieruchomości Rolnych oraz firmy windykacyjne.