Tak wynika z sondy Expandera. Banki zaczęły przygotowywać się do nowych zasad udzielania kredytów hipotecznych, do których zobowiązuje je nowa rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego.

- Najważniejszą zmianą jest wycofywanie z oferty kredytów w kwocie pokrywającej więcej niż 95 proc. wartości nieruchomości. Oznacza to, że od 1 stycznia 2014 r. banki nie będą już udzielać kredytów hipotecznych tym, którzy nie posiadają wkładu  własnego. Co istotne, nowy rok to ostateczny termin na wprowadzenie zmian i część banków wprowadza je nieco wcześniej - przypomina Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Tak postąpił np. Bank Pocztowy i mBank, które wnioski o kredyt bez wkładu własnego przyjmować będą tylko do 12 grudnia i 17 grudnia. W innych bankach, które już ogłosiły wprowadzenie zmian, zwykle zaczną one działać od nowego roku.

Nie czekaj do  końca

- Nie oznacza to jednak, że możemy zwlekać ze złożeniem wniosku do ostatnich dni grudnia. W Alior Banku najpóźniej do 31 grudnia br.  musi być bowiem wydana decyzja kredytowa. W Pekao w tym terminie musi być już podpisana umowa kredytowa. Wniosek trzeba więc złożyć znacznie wcześniej - ostrzega Jarosław Sadowski.

Są jednak również banki, które kredyty bez wkładu własnego będą udzielały tak długo jak będzie to możliwe. W Banku Millennium i PKO BP aż do końca roku będą przyjmowane wnioski, które będą procesowane na początku przyszłego roku. Jednak również w ich przypadku nie zalecamy czekania do ostatniej chwili.

Obecnie kredyt na 100 proc. wartości nieruchomości można jeszcze uzyskać bez kłopotu. Taką ofertę - jak policzył Expander - ma 13 banków. Najniższe oprocentowanie kredytu w złotych oferuje Euro Bank (4,06 proc.), Bank Pocztowy (4,32 proc.) i Getin Noble Bank (4,44 proc.).

Ile to kosztuje

- Oprocentowanie tych najlepszych ofert porównywalne jest z przeciętnymi warunkami kredytów z wysokim (25-proc.) wkładem własnym. Pod tym względem można więc uznać je za dość atrakcyjne - mówi głównym analityk Expandera.

Podkreśla, że trzeba jednak pamiętać, iż w przypadku tego rodzaju kredytów pojawia się dodatkowy koszt w postaci ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Większość banków oczekuje, że wkład własny posiadany przez klienta powinien wynosić 20 proc. Gdy jest on niższy, wymagają zapłaty za ubezpieczenie do czasu, gdy poziom zadłużenia spadnie do 80 proc. wartości nieruchomości. Przy braku wkładu własnego spłata tej wymaganej części długu zajmuje ok. 10 lat. Składki ubezpieczenia mogą być naliczane w postaci podwyższenia oprocentowania (np. o 0,25 pkt. proc.) lub w postaci składki płatnej z góry (np. 3,3 proc. brakującego wkładu za okres 3 lat).

Warto wiedzieć

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Kredyty po nowemu

źródło: Expander