– absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Radca prawny wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Specjalizuje się głównie w prawie podatkowym. Doświadczenie zawodowe zdobywał, pracując m.in. w Głównym Urzędzie Ceł oraz w KPMG. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Kiedy i jakie opodatkowanie najmu mieszkania jest korzystniejsze
Wynajmujący może wybrać alternatywne metody opodatkowania przychodów z tytułu najmu – zarówno w przypadku najmu okazjonalnego,
jak i tradycyjnego najmu.
- ?Do wyboru ma: opodatkowanie na podstawie zasad ogólnych wynikających z ustawy o PIT (18 i 32 proc. od dochodu według skali podatkowej) i opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym (8,5 proc. od ?przychodu).
- ?Wyłącznie wybór opodatkowania przychodów z najmu ryczałtem ewidencjonowanym podlega zgłoszeniu do urzędu skarbowego. W przypadku, gdy osoba rozpoczyna osiąganie przychodu z wynajmu w trakcie roku podatkowego, oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu powinno zostać złożone do urzędu skarbowego nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu.
- ?Gdy w poprzednim roku podatkowym przychód opodatkowany był na zasadach ogólnych, oświadczenie należy złożyć nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, w którym chce się zmienić formę opodatkowania na ryczałt.
- ?W sytuacji, gdy w poprzednim roku podatkowym wynajmujący rozliczał się ryczałtem, będzie w następnym roku podatkowym kontynuował taki sposób rozliczania, o ile nie złoży oświadczenie o rezygnacji z tej metody do 20 stycznia.
- ?Wynajmujący będzie opodatkowany na zasadach ogólnych, jeżeli nie wybierze ryczałtu ewidencjonowanego.
- ?Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, która metoda rozliczania przychodów z tytułu najmu jest korzystniejsza, ponieważ wszystko zależy od okoliczności. Każdorazowo wynajmujący powinien przeprowadzić stosowną analizę.
- ?Przy wyborze ryczałtu ewidencjonowanego, podatek w wysokości 8,5 proc., płacimy ?od przychodu, czyli faktycznie uzyskanej ?od najemcy kwoty. Zatem nie można uwzględnić w rozliczeniu poniesionych w związku z wynajmowanym lokalem kosztów.
- ?Przy wyborze opodatkowania na podstawie zasad ogólnych opodatkowany jest dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania, którymi w przypadku nieruchomości mogą być: odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości, amortyzacja, podatki od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste, koszty remontu. W efekcie może się okazać, że podatek rozliczany na zasadach ogólnych będzie pomimo wyższej stawki faktycznie niższy niż w przypadku rozliczania ryczałtem.
- ?W przypadku rozliczania się na zasadach ogólnych należy pamiętać, że dochód z tytułu najmu dolicza się do dochodu np. z tytułu umowy o pracę, co może w niektórych sytuacjach powodować, iż podatnik przekroczy pierwszy próg podatkowy i będzie opodatkowany 32-proc. stawka podatkową.
- ?Gdy kosztów nie ma albo są one niskie, ryczałt najczęściej daje lepszy wynik (niższy podatek). Ryczałt też ma inną zaletę – jest najprostszą metodą rozliczania.
- ?Jeżeli wynajmujący nie ponosi znaczących wydatków na nieruchomość, np. ?w przypadku mieszkania otrzymanego w ramach spadku, gdy nie ma kosztów kredytu, najrozsądniejsze wydaje się skorzystanie z ryczałtu.
—źródło: WKRP