Rz: Jak często użytkownik wieczysty działki może spodziewać się podnoszenia opłat rocznych? Jak to wygląda w przepisach, ?a jak jest w praktyce?
Michał Sołtyszewski:
Posiadanie udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości wiąże się z koniecznością ponoszenia opłat rocznych, których pierwszą wysokość ustala się w umowie o oddaniu nieruchomości w użytkowanie wieczyste lub decyzji administracyjnej stwierdzającej nabycie prawa użytkowania wieczystego z mocy prawa.
Opłata roczna ustalana jest zgodnie z przepisami ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (dalej: u.g.n.) i stanowi określony procent ceny nieruchomości, zależny od celu, na jaki nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste.
Przykładowo, dla nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkaniowe opłata ta wynosi 1 proc. ceny nieruchomości. Zgodnie z obowiązującym brzmieniem art. 77 ust. 1 u.g.n., opłata ta podlega aktualizacji nie częściej niż raz na trzy lata, pod warunkiem że wartość nieruchomości ulegnie zmianie. W praktyce zdarza się, że użytkownik wieczysty otrzymuje pierwsze wypowiedzenie dotychczasowej wysokości opłaty rocznej po wielu latach od nabycia prawa użytkowania wieczystego.