Ponad 5 tysięcy wieżowców postało na świecie w 20 miastach o największej liczbie ponad 100-metrowych budynków. W przeważającej większości miasta te leżą w Azji. W sumie na największym z kontynentów jest 3900 wieżowców. W Ameryce Północnej jest ich 2,5 razy mniej, w Europie zaś aż 14 razy mniej - wynika z raportu Lion's Banku, przygotowanego na podstawie na danych SkyscraperPage.
- Nie ma jednoznacznie określonej minimalnej wysokości, od której budynek można nazwać drapaczem chmur. W zależności od lokalizacji w taki sposób można nazwać budynek 150-metrowy (np. w Hong Kongu) lub 50-metrowy (np. Mediolanie). Przyjęliśmy więc za minimalną wysokość dla wieżowca 100 metrów. Wzięliśmy ponadto pod uwagę nie tylko budynki już funkcjonujące, ale również te w budowie, których oddania do użytku można spodziewać się w tym lub przyszłym roku, a wykluczyliśmy projekty na wcześniejszych etapach realizacji - tłumaczy Jakub Potocki, ekspert Lion's House.
Dubaj na 4.pozycji
Z danych zebranych przez Lion's Bank wynika, że najwięcej drapaczy chmur jest w Nowym Jorku, gdzie ponad 100-metrowych budynków jest 765. W zdecydowanej większości wieżowce te znajdują się na Manhattanie, stolicy finansowej świata.
- Z jednej strony ogromny popyt na powierzchnię w tej lokalizacji ze strony największych międzynarodowych firm oraz inwestorów, z drugiej zaś ograniczona powierzchnia półwyspu sprawiają, że konieczne jest stawianie bardzo wysokich budynków - tłumaczy Jakub Potocki.