Rynek nieruchomości komercyjnych w Krakowie radzi sobie bardzo dobrze. Według przedstawicieli Colliers International popyt na biura, magazyny czy lokale handlowe jest wyższy niż rok temu. Z kolei pustostanów jest coraz mniej. - Na koniec pierwszej połowy br. 3,7 proc. biur było wolnych, na najemców czeka też zaledwie 2,5 proc. powierzchni handlowych i poniżej 2 proc. magazynów. Obiekty w trakcie budowy w większości również znalazły już najemców. Na razie nadpodaż to zjawisko, które krakowskiego rynku nie dotyczy - zapewnia Dominika Jędrak z Colliers International.
Projekty biurowców - galeria.
Zdaniem Doroty Gruchały z JLL szczególnie dynamicznie rozwija się rynek biur, który oferuje 586,5 tys. mkw., co pod względem podaży daje stolicy Małopolski drugie miejsce w kraju, po Warszawie. W budowie na koniec I półrocza br. pozostawało 136,5 tys. mkw., z czego 65 proc. trafi na rynek jeszcze w tym roku. Jak wylicza Wioleta Wojtczak z firmy Savills, w realizacji są takie projekty jak Kapelanka 42 (28,4 tys. mkw.), pierwszy budynek w Centrum Biurowym Opolska (19,2 mkw.), Enterprise Park C (13,6 tys. mkw.), Aleja Pokoju 5 (13 tys. mkw.), kolejna faza Quattro Business Park (12,8 tys. mkw.), Avia Office Center (10,9 tys. mkw.) czy następny biurowiec w Bonarka for Business B4B ?(10 tys. mkw.).
Na razie nadpodaż nie dotyczy krakowskiego rynku nieruchomości
– Aż 60 proc. powstającej powierzchni jest już wynajęta. Kraków może się pochwalić najwyższym wskaźnikiem przednajmu wśród polskich miast. Jednak większość tego typu umów jest zawierana na etapie zaawansowanej budowy – podkreśla Dorota Gruchała. W latach 2015-2016 rynek powiększy się o kolejne 110 tys. mkw. biur. Tak duża aktywność deweloperów jest odpowiedzią na popyt ze strony najemców, szczególnie z sektora usług biznesowych takich jak finanse, IT i komunikacja. Dorota Gruchała mówi, że dziś znalezienie większego wolnego modułu jest sporym wyzwaniem. – Sytuacja zmieni się oczywiście wraz z wchodzeniem na rynek kolejnych projektów - zapewnia.
Czynsze ?na razie stabilne
W niezłej formie jest też krakowski rynek handlowy, choć na razie nic nowego tu nie powstaje. Ale w planach jest przewidziana rozbudowa o 50 tys. mkw. Krokusa, a także budowa CH Serenada (42 tys. mkw.). Poziom nasycenia powierzchnią handlową w Krakowie wynosi 486 mkw. na 1 tys. mieszkańców, co plasuje miasto na piątym miejscu wśród ośmiu głównych aglomeracji. Z kolei oferta magazynów oscyluje na poziomie ok. 100 tys. mkw., co daje stolicy Małopolski dopiero ósme miejsce w kraju. – W budowie jest ok. 11 tys. mkw. hal (Kraków Airport Logistic Centre), przy czym są już wynajęte – mówi Dominika Jędrak. Ale, jak zauważa Wioletta Wojtczak, liczba mieszkańców aglomeracji razem z położeniem miasta przy autostradzie A4 sprawiają, że Kraków jest atrakcyjną lokalizacją dla najemców hal.