- Już 11 114 umów kredytowych o łącznej wartości przekraczającej 2 mld 20 mln złotych zawarły banki kredytujące w ramach programu „Mieszkanie dla młodych". Bank Gospodarstwa Krajowego zaakceptował wnioski o przyznanie dofinansowanie wkładu własnego 12 895 osobom - podaje Karolina Świstak z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Suma dopłat z budżetu państwa zarezerwowana do wypłaty w okresie 4 lat wynosi 294 mln 44 tys. zł. W programie są dopłaty do zakupu mieszkań, których budowa zakończy się dopiero w 2017 r. Część dopłat zostanie zrealizowana w kolejnych latach trwania programu, co wynika stąd, że dofinansowanie jest przekazywane do banku z ostatnią transzą wypłaty kredytu. Dofinansowanie na rok 2014 dla osób korzystających z programu przekracza już 204 mln złotych.
Średnia powierzchnia mieszkań nabywanych w programie wynosi 53,29 mkw. Uczestnicy programu „Mieszkanie dla młodych" mają również możliwość zakupu domu jednorodzinnego - obecnie jego średnia wielkość to 83,41 mkw.
Od początku programu czyli od 1 stycznia tego roku najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy Pomorza (2 210 wniosków), Mazowsza (2 200 wniosków) oraz Wielkopolski (2 051 wniosków). Najmniej wniosków o zakup mieszkań ze wsparciem państwa złożono w województwach opolskim (127 wniosków) i świętokrzyskim (134 wnioski).
Wnioski o dopłatę przyjmuje aktualnie 12 banków, których lista znajduje się na stronie www.bgk.com.pl. W październiku do programu „Mieszkanie dla młodych" dołączyła kolejna instytucja kredytująca: Credit Agricole Bank Polska, która - podobnie jak Raiffeisen Bank Polska - rozpocznie przyjmowanie wniosków od stycznia 2015 r.