Jak podkreśla Jarosław Mikołaj Skoczeń, ekspert Emmerson Realty, Praga-Północ zyskała wiele po uruchomieniu metra. A i bez tego wyróżniała się na mapie stolicy.
– W tej położonej blisko centrum dzielnicy zachowało się dużo przedwojennych domów. Są też obiekty poprzemysłowe, które mogą się stać prawdziwymi perełkami – opowiada Skoczeń. Według niego Praga, podobnie jak krakowski Kazimierz, za kilka lat będzie bardzo drogą, a nawet elitarną dzielnicą artystów, z galeriami i restauracjami z klimatem z początków XX w. – Jest tu mało terenów inwestycyjnych, więc ceny mieszkań będą szły w górę w szybkim tempie – prognozuje ekspert Emmersona. Za architektoniczną perełkę uważa kamienicę przy Brzeskiej 18. Wśród nowych inwestycji zauważa Port Praski.
Historia i kultura
Na duży potencjał Pragi-Północ wskazuje też Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.pl. – Prawdopodobnie jest to najbardziej unikatowa dzielnica Warszawy. Nie została jeszcze do końca odkryta i doceniona, co stwarza duże możliwości inwestycyjne – ocenia. – O walorach komunikacyjnych Pragi właściwie nie ma co dyskutować. To centrum stolicy, połączone z resztą miasta drugą linią metra. Bezkonkurencyjny jest także potencjał historyczny tej dzielnicy, która w czasie drugiej wojny światowej materialnie ucierpiała najmniej, dysponuje więc największym zasobem starych nieruchomości w oryginalnym kształcie – przypomina.
Ich rewitalizacja oraz nowe inwestycje, jak dodaje ekspert RynkuPierwotnego.pl, podnoszą atrakcyjność i prestiż dzielnicy. – Mamy tu także wiele placówek kulturalnych. W planach są kolejne inwestycje, jak Muzeum Polskiej Wódki oraz Google Campus Warsaw na terenie Konesera, Centrum Kreatywności Targowa, Centrum Kultury Nowa Praga – wylicza Jędrzyński.
Analityk potwierdza, że zasób terenów inwestycyjnych nie jest duży. – Zagospodarowywane są więc niewielkie działki, tzw. plomby, na których powstają raczej kameralne lub średniej wielkości inwestycje – opowiada. – Jedynym wolnym poprzemysłowym terenem są nieruchomości po zakładach Polleny przy Szwedzkiej. Już dawno miały tam powstać luksusowe lofty, ale plany pokrzyżował kryzys. Obecny właściciel terenów – Okam Capital – planuje tu teraz wybudować kompleks lokali przemysłowo-usługowych, mieszkania i sklepy.