Deweloperzy mieszkaniowi w rozmaity sposób angażują się w rynek PRS, czyli instytucjonalnego najmu mieszkań. Develia zapowiedziała wcześniej, że chce sprzedawać całe budynki inwestorom instytucjonalnym. Teraz będzie tworzyć platformę, ale dość nietypową. Z partnerem technologicznym, spółką typu venture builder The Heart, Develia stworzy platformę na której w pierwszym rzucie mają być oferowane do najmu mieszkania kupione od dewelopera przez inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych. W kolejnych etapach grono potencjalnych odbiorców ma się rozszerzyć. W 2027 r. platforma ma grupować kilkanaście tysięcy mieszkań.

Nakłady inwestycyjne na stworzenie platformy w ciągu trzech lat są szacowane na 8,52 mln zł, a maksymalny udział Develii ma wynieść 7,52 mln zł. Deweloper ma mieć większościowy udział w przedsięwzięciu rzędu 57,5-76,5 proc.

- Od kilku kwartałów obserwujemy systematyczny rozwój rynku najmu instytucjonalnego. Dodatkowo w następstwie wzrostu stóp procentowych i wojny w Ukrainie znacznie zwiększył się popyt na mieszkania na wynajem, a stawki czynszów zachęcają inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do lokowania środków na rynku nieruchomości. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma zasoby, żeby zająć się złożonym procesem najmu, dlatego chcemy zaadresować tę potrzebę i zaoferować rynkowi platformę, która znacznie go usprawni. Będzie to ułatwienie zarówno dla właścicieli mieszkań, niezależnie od tego czy są to fundusze czy klienci indywidualni, ale też dla osób szukających mieszkania na wynajem - powiedział Andrzej Oślizło, prezes Develii.

Na rynku działają już m.in. platforma Resi4Rent kontrolowana przez amerykański kapitał, gdzie wyłącznym dostawcą lokali i mniejszościowym udziałowcem jest Echo Investment. Niedawno ruszyła platforma Life Spot, również kontrolowana przez kapitał amerykański, dla której buduje Murapol.