Wiadomo, co powstanie na 6-hektarowej działce w centrum Warszawy. Jest projekt

Miasto w mieście z sercem w postaci parku, czyli budowanie w erze ESG.

Publikacja: 21.03.2023 12:59

Wiadomo, co powstanie na 6-hektarowej działce w centrum Warszawy. Jest projekt

Foto: materiały prasowe

Na przełomie marca i kwietnia powinny ruszyć prace budowlane związane z pierwszym obiektem w ramach wielofunkcyjnego przedsięwzięcia Towarowa 22 - będzie to biurowiec. W tym roku ruszy też stawianie pierwszego budynku mieszkalnego. Łączna docelowa powierzchnia użytkowa ma sięgnąć ponad 200 tys. mkw. Biura mają zająć 50 proc. powierzchni, a po 25 proc. mieszkania na sprzedaż i lokale na wynajem. W parterach budynków będą lokale gastronomiczne i rozrywka.

We wtorek, niemal dokładnie cztery lata po prezentacji na targach MIPIM wizji zagospodarowania działki przy Towarowej 22 w Warszawie, inwestorzy ujawnili zaktualizowaną koncepcję. Od 2019 r. zmieniło się bardzo wiele – od otoczenia makroekonomicznego i geopolitycznego, przez zmiany na rynku biurowym wywołane pandemią, po strukturę właścicielską samego projektu. Od lutego 2022 r. głównym inwestorem jest AFI Europe, partnerem z 30-proc. udziałem, jest dalej giełdowy deweloper Echo Investment.

Czytaj więcej

Nieśmiałe odbicie produkcji mieszkań w lutym

Towarowa 22 to 6,5 ha w sercu Woli, w najbliższym sąsiedztwie od kilku lat jak na drożdżach rosną biurowce. Od jesieni na działce trwają prace wyburzeniowe.

Za nową koncepcję odpowiada pracownia JEMS Architekci, która ma na koncie wcześniejszy duży projekt mixed-use Echa, Browary Warszawskie (4,5 ha).

Prezes Echo Investment Nicklas Lindberg podkreślił, że Towarowa 22 to unikalny, rewolucyjny projekt. Inwestorzy stawiają na to, z czego są znani na rynku, czyli wielofunkcyjność: będą tu biura, punkty gastronomiczne i usługowe, mieszkania na sprzedaż i na wynajem (w tym ostatnim przypadku lokale nie wejdą w skład platformy Resi 4 Rent, tylko do zasobu zarządzanego przez AFI). Inwestycję będzie wyróżniać dwuhektarowy park – co więcej, zieleń będzie też obecna w i na budynkach.

Architekci z JEMS powiedzieli, że park był punktem wyjścia oczekiwanym przez inwestora. Wiceprezes AFI Europe Michał Stępień zaznaczył, że przeznaczenie tak dużej części działki na park było możliwe dzięki wprowadzeniu szpalera wysokościowców od strony Towarowej – których nie przewidywała wcześniejsza koncepcja (według koncepcji mają mieścić biura i lokale na wynajem). W ramach kompleksu zostaną wykorzystane elementy hali drukarni Domu Słowa Polskiego.

materiały prasowe

materiały prasowe

materiały prasowe

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu
Rynek nieruchomości
W mieszkaniówce przedwiośnie