Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 02.03.2018 14:12 Publikacja: 02.03.2018 14:12
Foto: Shutterstock
Naukowcy z Ohio State University znaleźli ewolucyjną wskazówkę, dlaczego grzyby psylocybinowe zyskały umiejętność zmieniania stanu świadomości u ich ludzkich konsumentów.
Wydaje się, że geny odpowiedzialne za wytwarzanie psylocybiny zostały wymienione w procesie nazywanym horyzontalnym transferem genów. Zjawisko to polega na przechodzeniu genów między organizmami różnych gatunków, które zwykle pozostają w ścisłej relacji ekologicznej. Środowisko, w którym ta wymiana nastąpiła, obfitowało w dużą ilość owadów odżywiających się grzybami. Był to obornik zwierzęcy.
Psylocybina z grzybów wpływa na neuroprzekaźniki u ludzi i owadów, które są prawdopodobnie ich największym wrogiem. Na nas i owady działa jednak odmiennie. Podczas gdy ludzi wysyła „na orbitę”, u much zmniejsza apetyt. Naukowcy spekulują, że właśnie obniżenie szansy na zjedzenie przez owady było powodem wytworzenia „magicznych” zdolności przez grzyby.
Psylocybina została przebadana pod kątem zastosowania w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych w tym lekoopornej depresji, uzależnień i lęków. Zarówno w USA jak i innych państwach wiele ośrodków analizuje potencjalne zastosowanie jej w procedurach medycznych. Wyniki są obiecujące. Niestety, restrykcyjne prawo antynarkotykowe opóźniło te badania o dziesiątki lat.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Naukowcy z University of California w Riverside i Instytutu Naukowego Weizmanna w Izraelu podzielili się niezwyk...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Neandertalczycy już około 125 tys. lat temu praktykowali wyszukany sposób przetwarzania żywności poprzez wytapia...
Region Afar w Etiopii to obszar, w którym zbiegają się aż trzy płyty tektoniczne. Takie miejsca są niezwykle cie...
Alkohol i nikotyna to najczęściej używane substancje psychoaktywne w Polsce. Rozpowszechnienie ich używania powo...
Superbakterie to szczepy, które uodporniły się na działanie wielu różnych antybiotyków. Gnieżdżą się one w głębi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas