Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles uzyskali z komórek skóry tzw. neurony ruchowe, komórki nerwowe przewodzące impulsy przekazywane z mózgu do mięśni. Udało się to dzięki eksperymentom z tzw. indukowanymi pluripotentnymi komórkami macierzystymi. Naukowcy oznaczają je skrótem iPS. Komórki te obdarzone są zdolnością taką jak zarodkowe komórki macierzyste, w trakcie podziałów może z nich powstać dowolna tkanka dorosłego organizmu.
Ale w przeciwieństwie do tych ostatnich komórki iPS otrzymywane są za pomocą modyfikacji genetycznych z komórek każdej tkanki.
Zespół przeprogramował komórki skóry w laboratorium, "cofając" je do stadium zarodkowego, kiedy miały możliwość przekształcenia się w komórkę dowolnej tkanki ciała ludzkiego. Potem badacze sterowali procesem rozwoju tych komórek, tak aby powstały z nich neurony ruchowe. Kiedy zmierzyli przewodzenie elektryczne powstałych w ten sposób komórek, okazało się, że jest ono takie samo jak normalnych neuronów motorycznych.
Stało się to możliwe dzięki poznaniu cech komórek macierzystych odpowiedzialnych za tę podstawową zdolność, czyli możliwość przeistaczania się w komórki dowolnej tkanki. Po raz pierwszy reprogramowanie mysich komórek udało się badaczom japońskim w 2006 roku.
William Lowry, Bennett Novitch, Harley Kornblum i Martina Wiedau -Pazos tak przekształcili komórki iPS, że powstały z nich aktywne neurony motoryczne. Piszą o tym w internetowym wydaniu magazynu "Stem Cells".