– Skamieniały mózg to niezwykle rzadkie znalezisko, a ten jest najstarszy spośród tych, które znamy – powiedział John Maisey, paleontolog z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku. – Z wcześniejszych wykopalisk znane są tkanki miękkie, takie jak mięśnie czy nerki.
Zespół złożony z francuskich i amerykańskich badaczy wykonał trójwymiarowe zdjęcia skamieniałego mózgu. Naukowcy użyli tomografu w Europejskim Ośrodku Synchrotronu Atomowego w Grenoble we Francji. Wyniki badań przedstawili w internetowym wydaniu magazynu „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Ryba, której mózg prześwietlili uczeni, była niezbyt wielka, mierzyła niewiele ponad 50 cm długości. Kształtem przypominała żyjące dzisiaj ryby z rzędu chimerokształtnych. Mózg kopalnej ryby był niewielki: półtora na siedem milimetrów, ale rzuca światło na ewolucję wczesnych kręgowców. Naukowcy zidentyfikowali płat mózgu odpowiedzialny za widzenie, ośrodek słuchu był jeszcze słabo wykształcony.
– Teraz wiemy, że mózg może znakomicie przetrwać w skamielinie. Zaczniemy poszukiwanie innych skamieniałości tego typu. Nie mamy wielu informacji na temat układu nerwowego wczesnych kręgowców, a rozwój mózgu ma wielkie znaczenie dla ewolucji tych zwierząt – powiedział Maisey. —kru, ap