Ramzes II zasłynął między innymi niesłychanie długim panowaniem, zasiadał na tronie 66 lat (XIX dynastia), od 1304 do 1237 roku p. n. e. Zwano go Wielkim z powodu roli politycznej, jaką odegrał, a także dlatego, że był wyjątkowo wysoki jak na ówczesne czasy, miał 185 cm wzrostu i wyróżniał się rudoblond włosami. Żył 91 lat, spłodził około 100 synów i 50 córek.
Córką jednego z jego dzieci była właśnie Isisnofret, która żyła 90 lat. To jej grobowiec odkopali badacze z Waseda University. Zespołem kierował prof. Sakuji Yoshimura. Na sarkofagu jest wyryte imię księżniczki oraz określenie „wysoko urodzona”. Razem z nią w grobowcu znajdowały się trzy mumie ludzkie oraz przedmioty codziennego użytku, między innymi eleganckie przybory toaletowe ofiarowane zmarłej na drogą pośmiertną.
Sarkofag wnuczki faraona archeolodzy odkryli przypadkowo, przy okazji prac prowadzonych w grobowcu innego członka rodziny faraona, jego syna, księcia Khaemwaseta.
Sceptyczną opinię wobec japońskiego odkrycia wyraził dr Zahi Hawass, szef egipskiej rady starożytności. Wątpi on, czy odnaleziony sarkofag zawiera szczątki wnuczki faraona Ramzesa II. Jego zdaniem styl zdobień na ścianach grobowca i pisma hieroglificznego na sarkofagu wskazuje raczej na nieco wcześniejszy okres, czyli XVIII dynastię. Co do samego imienia Isisnofret egipski egiptolog uważa, że było ono w starożytności rozpowszechnione.
Sakkara jest słynnym cmentarzyskiem, na którym grzebano dostojników państwowych już w okresie starego państwa, niemal 5000 lat temu. W obrębie tego stanowiska działają również polscy archeolodzy. Misja pod kierunkiem prof. Karola Myśliwca z Polskiej Akademii Nauk dokonała tam spektakularnych odkryć, między innymi grobowca wezyra z VI dynastii sprzed 4300 lat.