Reklama

Mumie w szpitalu

Niemieccy lekarze ze szpitala uniwersyteckiego w Mannheim mają nietypowych pacjentów — ustalają ich płeć, wiek, zwyczaje żywieniowe oraz przyczynę... zgonu. A wszystko to bez dokonywania sekcji zwłok.

Aktualizacja: 23.07.2009 15:25 Publikacja: 23.07.2009 15:23

Wystawa w Muzeum Narodowym

Wystawa w Muzeum Narodowym

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Niezwykłym obiektem badań są mumie egipskie i peruwiańskie. Badania przeprowadzane są późnym wieczorem i nocą, gdy cichną podstawowe działania szpitalne z udziałem żywych pacjentów.

Program „mumie” trwa już pięć lat. Rozpoczął się w 2004 roku gdy w magazynach muzeum w Mannheim odkryto 20 mumii uznanych za zaginione w czasie II wojny. Obecnie badane mumie pochodzą z różnych muzeów. Badacze korzystają z aparatury rentgenowskiej i tomografu komputerowego Przez ten czas udało się ustalić między innymi to, że starożytni jadali wieprzowinę, chorowali na trąd, cierpieli z powodu próchnicy i pasożytów.

W szpitalu w Mannheim wyszła na jaw tajemnica, jaką zabrała ze sobą do grobu Peruwianka zmarła w 1415 roku. Kobieta miała od 30 do 50 lat, w złożonych, zaciśniętych dłoniach ukryła biżuterię ze złota i miedzi oraz, co zdumiało badaczy, dwa dziecięce zęby mleczne, siekacz i trzonowy. — Nie wiemy, co to oznacza, ale przypominam, że nawet dziś wielu rodziców przechowuje mleczne zęby swoich dzieci — powiedział dr Wilfried Rosendhal, kierujący badaniami.

Na skórze kobiecej mumii z muzeum w Bazylei, o nieokreślonym pochodzeniu (trafiła tam jeszcze w XIX wieku) przyklejony był złoty listek — a to oznacza, że osoba ta, żyjąca około 2400 lat temu, należała w Egipcie do ówczesnej do arystokracji.

We wnętrzu jednej z egipskich mumii odkryto zwinięty papirus. Być może jest on pokryty hieroglifami, ale współczesne urządzenia, nawet skaner, nie umożliwiają odczytania tekstu.

Reklama
Reklama

Najbliższe zadanie specjalistów z Mannheim to zbadanie 70 mumii, które w przyszłym roku wejdą w skład wystawy objazdowej, która będzie eksponowana w wielu miastach stanów Zjednoczonych.

Nauka
Zaskakujący zwrot ewolucji. Ten gatunek odnowił cechy sprzed milionów lat
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Reklama
Reklama