Południowoamerykańska cywilizacja zajmująca tereny dzisiejszego Peru około 1500 lat temu nagle znikła z kart historii. Naukowcy przypuszczali, że kres przyniosła jej wyjątkowo silna anomalia pogodowa El Nino, która miała wywołać katastrofalne w skutkach susze i powodzie.
Tymczasem, według badaczy z brytyjskiego Cambridge University, okazało się, że winny jest sam lud Nazca, który poprzez nadmierny wyręb drzew doprowadził do pustynnienia swoich ziem. Wyniki badań opublikowało pismo "Latin American Antiquity".
[srodtytul]Rysowali i wycinali [/srodtytul]
Lud Nazca zasłynął wykonaniem na pustyni ogromnych rysunków przedstawiających zwierzęta i figury geometryczne widoczne tylko z lotu ptaka. Te nietypowe dzieła sztuki powstały najprawdopodobniej między rokiem 800 p.n.e. a 400 n.e. Ich przeznaczenie pozostaje tajemnicą, choć naukowcy oczywiście mają swoje teorie na ten temat. Wielu z nich sądzi, że mogły to być drogi procesyjne związane z rytuałami Nazca.
A lud ten miał po co odprawiać procesje. Regularnie oczyszczał swoje najżyźniejsze tereny z długowiecznych drzew huarango, przygotowując grunt pod pola uprawne.