Badacze z Imperial College London ustalili, że towarzyszyła ludzkiej populacji w wędrówce z Afryki około 60 - 80 tys. lat temu. Wyniki badań naukowców publikuje magazyn „Current Biology” w swym najnowszym wydaniu. Odkrycie i metoda jaką zastosowali naukowcy mogą okazać się bardzo pomocne w walce i profilaktyce tej śmiertelnej choroby tropików. Według najnowszych danych, każdego roku zapada na tę chorobę 230 milionów ludzi na świecie. Powoduje ona od 1 do 3 milionów zgonów. Na kontakt z nią narażonych jest 1,4 miliarda ludzi.
Badaniami międzynarodowego zespołu, prowadzonymi przez Imperial College London, kierował dr Francois Balloux z Rady Badań Medycznych (MRC) Centre for Outbreak Analysis and Modelling, specjalistycznej instytucji związanej z tą uczelnią.
— Większość ostatnich prac mających na celu zrozumienie, jak malaria się rozwijała, opierała się na przesłance, że choroba rozprzestrzeniała się wraz z rozwojem rolnictwa około 10 tys. lat temu — powiedział dr Balloux. — Nasze badania wskazują na to, że pasożytujące pierwotniaki, powodujące malarię, ewoluowały i rozprzestrzeniały się znacznie wcześniej, jakieś 60-80 tys. lat temu.
Zespół naukowców miał do dyspozycji największą na świecie kolekcję próbek pasożytów z rodzaju Plasmodium rotium. Badacze przeanalizowali DNA pasożytów, dzięki temu mogli odtworzyć historię tego rodzaju, oraz geograficzne występowanie. Odkryli wyraźną tendencję zmniejszania genetycznej różnorodności wraz ze wzrostem odległości od Afryki subsaharyjskiej. Czas i miejsca wyraźnie wiążą historię pierwotniaków z ewolucją i migracją człowieka.
— Sekwencjonowanie genomu pasożytów wywołujących malarię pokazuje dokładne pokrywanie się rozprzestrzeniania się pasożytów z podbijaniem kolejnych regionów świata przez ludzi — wyjaśnił dr Balloux. —To spostrzeżenie jest ważne. Dotychczas badania genetyczne pierwotniaków wywołujących malarię nie były robione, pomimo, że ta choroba zbiera od lat śmiertelne żniwo. Znajomość genomu pasożyta pomoże nam opracować sposoby wzmocnienia układu odpornościowego i pracować nad skutecznym lekiem przeciwko malarii.