Taki efekt można uzyskać bez użycia soczewek za  pomocą lasera. Umożliwia to technika lumineye opracowana przez kalifornijskiego lekarza dr. Gregga Homera ze Stromal Medical w Kalifornii. Ludzie mają oczy błękitne, chabrowe, szare, zielone, orzechowe, kasztanowe, piwne, czarne. Wielu jest niezadowolonych z koloru swoich oczu.

Problem jest głębszy, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Błękit (czerń) oczu nieznajomego (nieznajomej) powoduje poważne perturbacje w życiu osobistym milionów ludzi.

Nie pigment, lecz kolor

Dr Gregg Homer, po dziesięciu latach eksperymentów, opracował technologię zmiany barwy oczu ciemnych na błękitne. Może ona znaleźć szerokie zastosowanie już od 2013 roku. Polega na wykorzystaniu lasera. Dzięki jego energii możliwe jest usunięcie ciemnego pigmentu (kasztanowego, piwnego, orzechowego itp.) pokrywającego tęczówkę. Dzięki temu zabiegowi wyłania się kolor – nie pigment – niebieski. W naturze pigment niebieski nie występuje. Oczy jasne dlatego są jasne, że pigment ciemny, brązowy znajduje się głęboko w tęczówkach, natomiast na ich powierzchni w ilościach śladowych. Oznacza to, że fale światła o największej długości absorbowane są przez głęboką warstwę tęczówki, natomiast fale o mniejszej długości są rozpraszane – dlatego oko jest (wygląda jak) niebieskie.

Eksperymenty przeprowadzone z udziałem ochotników wykazały, że po zabiegu metodą lumineye kolor niebieski pojawia się po trzech tygodniach. Zmiana jest nieodwracalna. Badania prof. Hansa Eiberga z Uniwersytetu w Kopenhadze ujawniły, że wszyscy ludzie o oczach jasnych pochodzą od jednego przodka żyjącego 10 000 – 6000 lat temu, u którego nastąpiła genetyczna mutacja i w jej wyniku zmiana koloru tęczówki na niebieską. Przed tą mutacją wszyscy ludzie mieli oczy ciemne.

Konieczność i luksus

Lasery wykorzystywane obecnie w okulistyce błyskawicznie likwidują niepożądaną tkankę, która po prostu wyparowuje. Wykorzystywane są do operacji siatkówki z powodu powikłań wywołanych cukrzycą i chorobami naczyniowymi. Laserem można połączyć przerwaną siatkówkę lub zniszczyć źle wykształcone naczynia krwionośne w dnie oka. Laser ułatwia szybkie usuwanie jaskry.

Ale bywa też narzędziem swego rodzaju luksusu, zastępuje okulary, gdy służy do korekcji krótkowzroczności, dalekowzroczności czy astygmatyzmu. Zabiegi takie polegają na modelowaniu rogówki, zewnętrznej, przezroczystej warstwy oka. Mechanicznie usuwany jest nabłonek rogówki, a laser odparowuje jej głębsze warstwy. Procesem tym steruje komputer.

Udoskonaleniem tej metody jest technika LASIK. Nabłonek jest rozwarstwiany i usuwany z pomocą substancji chemicznych. Potem następuje nacięcie i odpowiednie odchylenie nabłonka rogówki, która po zabiegu powraca na swoje miejsce. Metoda ta pozwala poprawiać m.in. krótkowzroczność do -10 dioptrii.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

masz pytanie, wyślij e-mail do autora

k.kowalski@rp.pl