Madagaskar został zasiedlony przez afrykańskie plemiona Bantu. A jednak badania archeologiczne, lingwistyczne i etnograficzne dostarczyły dowodów na związki Malgaszów z tej wyspy z Indonezją.

Dr Murray Cox z Instytutu Biologii Molekularnej nowozelandzkiego Massey University sprawdził, czy materiał genetyczny świadczy o podwójnym pochodzeniu Malgaszów. Naukowcy przeprowadzili komputerową symulację ich pochodzenia, biorąc pod uwagę DNA mitochondrialne przekazywane tylko w linii żeńskiej, co wyklucza błędy. Wyniki ich pracy zamieszcza pismo "Proceedings of the Royal Society B".

Analizowano próbki DNA pobrane od 2745 Indonezyjczyków z 12 różnych grup zamieszkujących archipelag oraz od 266 spośród trzech grup madagaskarskich Malgaszów. Rezultat jest zaskakujący: pierwsi ludzie, którzy dotarli na Madagaskar, nie mieli nic wspólnego z plemionami Bantu, nie przybyli z oddalonego o 400 km Czarnego Lądu, lecz z Indonezji, pokonując 6000 km. Z symulacji komputerowej wynika, że 1170 lat temu na Madagaskarze pojawiło się 30 kobiet w wieku reprodukcyjnym (towarzyszyli im mężczyźni). Genom 93 proc. spośród nich świadczy o pochodzeniu z Indonezji.

Trzeba brać pod uwagę trzy hipotezy – uważa dr Murray Cox. – Na Madagaskarze mogli się osiedlić morscy handlarze z Indonezji. Druga hipoteza to polityka kolonizacji prowadzona przez królestwo Srivijaya istniejące wówczas na Sumatrze. Trzecia możliwość, z pozoru najmniej prawdopodobna: w wyniku awarii statku na oceanie dryfował on aż do Madagaskaru. W czasie II wojny światowej statki zbombardowane w regionie Sumatry i Jawy, dryfując, osiągały plaże Madagaskaru; w jednym przypadku uratowano ludzi z takiego dryfującego kadłuba. Sytuacja mogła mieć miejsce 1170 lat temu – uważa dr Murray Cox.