Afrykańskie gryzonie – myszy kolczaste – są w stanie uwolnić się ze szponów drapieżców, tracąc spore połacie skóry, która szybko odrasta wraz z włosami. Ta zdolność do regeneracji tkanek, niewiele mniejsza niż mają niektóre płazy, np. salamandry, czy gady – jest zaskoczeniem dla naukowców. Wyniki badań, które to potwierdzają, zostały opublikowane w dzisiejszym wydaniu magazynu „Nature".
Dotychczas naukowcy przypuszczali, że zdolność do odrastania utraconych części ciała charakterystyczna dla jaszczurek i płazów nie występuje u ssaków. Tymczasem okazało się, że takie możliwości mają także ssaki. Skoro tak, to tę umiejętność mogą posiadać również ludzie.
Zrozumienie mechanizmu biologicznego, jaki stoi za taką zdolnością, jest bezcenne w terapiach wymagających regeneracji tkanek u ludzi. Badacze z międzynarodowego zespołu prześledzili wstępnie procesy sterujące tym mechanizmem.
Badaniami kierował dr Ashley Seifert z Uniwersytetu Florydy. Wraz z zespołem prowadził eksperymenty na dwóch gatunkach myszy z rodzaju Acomys. To gryzonie chętnie hodowane w domach. Ich sztywna sierść przypomina kolce – stąd nazwa. Genetycznie myszy kolczaste różnią się jednak zasadniczo od myszy domowych.