Aplikację wymyślili okuliści i laryngolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Dzięki niej można ocenić stan powierzchni oka oraz błony śluzowej górnych dróg oddechowych u osoby, która z niej korzysta.
Pacjent jest lokalizowany przez GPS w swoim telefonie i otrzymuje informacje o stanie zanieczyszczenia powietrza w danym rejonie. Co tydzień wypełnia ankietę dotyczącą zespołu suchego oka i stanu górnych dróg oddechowych, informuje o kaszlu lub innych objawach. Na tej podstawie może otrzymać informację, by zgłosił się do lekarza.
– Chcemy pozyskać informacje o stanie zdrowia pacjentów zgłaszających się do wszystkich szpitalnych oddziałów ratunkowych we Wrocławiu. Skorelujemy to z adresami ich zamieszkania i stopniem zanieczyszczeń w tym rejonie. Badania potrwają przez cały rok i w ten sposób powstanie diagnoza dla miasta o wpływie smogu na zdrowie – wyjaśnił dr Jonatan Nowakowski.
Aplikacja jest testowana w USA, tam informacje o stanie zanieczyszczeń powietrza są uporządkowane, co pozwala na dokładne testy. Aplikacja, obok korzyści indywidualnych dla pacjenta, ma również znaczenie dla zebrania materiału naukowego do analiz lekarskich, ponieważ może być zastosowana na licznej grupie badanych.
Pomysł wrocławskich lekarzy został nagrodzony na konferencji okulistycznej EVER 2016, organizowanej przez European Association for Vision and Eye Research.